Tarcza antykryzysowa również dla dłużników. Masz dziecko? Komornik zabierze ci mniej pieniędzy

W najbliższych miesiącach na lżejsze traktowanie będą mogli liczyć dłużnicy. W przypadku, gdy na utrzymaniu mają dziecko bądź bezrobotnego małżonka, kwota wolna zajęciu wzrośnie o 25 proc.

Celem tarczy antykryzysowej jest pomoc osobom, które zostały poszkodowane na skutek kryzysu oraz zamrożenia gospodarki. Większość pomocy skierowana jest do osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak podaje Fakt.pl, w uchwalonej pod koniec tygodnia zmienionej tarczy 3.0. zajęto się m.in. tematem pomocy osobom posiadającym długi

Zobacz wideo Czy działania rządu i NBP w walce z kryzysem są trafione?

Tarcza dla dłużników. Komornik zostawi ci więcej pieniędzy, jeśli masz na utrzymaniu dziecko 

Dotychczas dłużnicy mogli liczyć na to, że po wejściu komornika na konto zostawało im 1920 zł netto, czyli równowartość pensji minimalnej. Liczba posiadanych dzieci nie miała wpływu wysokość tej kwoty. Zgodnie z tarczą antykryzysową kwota wolna od zajęcia wzrośnie o 25 proc. w przypadku, gdy dłużnik ma na utrzymaniu dziecko bądź niepracującego małżonka. Procent ten będzie się kumulować, więc dłużnik z dzieckiem i niepracującym małżonkiem może liczyć na blisko 1000 zł więcej. 

“W sytuacji, gdy pracownik ma na utrzymaniu członków rodziny (niepracujący małżonek, dzieci) chroniona przed egzekucją kwota (1920 zł) jest niewystarczająca do utrzymania rodziny. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdy na skutek podjętych działań część pracowników może utracić zatrudnienie lub mieć obniżone wynagrodzenie” - czytamy w uzasadnieniu do tarczy antykryzysowej.

Nowe przepisy obowiązywać będą w czasie epidemii, a także 90 dni po jej zakończeniu. Później powrócą zasady, które obowiązywały, zanim tarcza antykryzysowa weszła w życie. 

>>> Dowiedz się więcej: Egzekucja długów wobec fiskusa może zostać wstrzymana. Ministerstwo przygotowało odpowiedni projekt

Więcej o: