Bon 1000 zł na wakacje na smartfona? Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, na co będzie można wydać środki

Bon turystyczny 1000 plus ma wspomóc polską turystykę i będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jadwiga Emilewicz w Studio Biznes wytłumaczyła, jak będzie działał bon i na co będzie można wykorzystać środki.

Bon turystyczny na wakacje ma przysługiwać osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę. Drugim kryterium jest dochód poniżej średniego wynagrodzenia w kraju (ok. 5200 zł). Jak zdradziła Jadwiga Emilewicz w Studio Biznes, rząd intensywnie pracuje nad tym rozwiązaniem i chce, by było dostępne jeszcze w trakcie tegorocznych wakacji. Póki co projekt jest wciąż na etapie obliczeń, a nie legislacji. Emilewicz zaznacza jednak, że władze chcą zaprezentować bon turystyczny w ciągu najbliższych dni. 

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Bon najpewniej będzie można wykorzystać w ciągu dwóch lat. Może się on jednak okazać rozwiązaniem nie tylko na czas pandemii.

Bon ma być rozwiązaniem stałym, wprowadzonym na stałe, ma jednocześnie promować etatową formę zatrudnienia - taki był wniosek strony społecznej podczas konsultacji.

- mówiła Emilewicz, dodając, że takie rozwiązania wykorzystywane są w różnych krajach w celu promowania lokalnej turystyki.

Bon 1000 zł na wakacje na smartfona? Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, na co będzie można wydać środki

Bon ma wspomóc lokalną turystykę, nie będzie więc można spożytkować go w dowolny sposób. 

Chcemy, by środki z bonów trafiały do branży turystycznej - środki trafiałby bezpośrednio na kartę lub na aplikację. Z jasnym wskazaniem, w jakich terminalach może zostać wykorzystana. Na przykład górnicy na tego typu karty dostają środki na dedykowane świadczenia i tylko na te świadczenia można wydawać pieniądze

- mówiła ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz w Studio Biznes. Wcześniej przewidywane zasady działania bonu turystycznego przybliżał wiceminister tego samego resortu, Andrzej Gut-Mostowy. 1000 zł będzie można wykorzystać na:

  • opłacenie noclegu w krajowych obiektach (bez względu na to czy będą to hotele, hostele, czy też pensjonaty),
  • opłacenie biletów wstępu do muzeów i różnego rodzaju miejsc turystycznych,
  • pokrycie kosztów wynajęcia lokalnego przewodnika,
  • czy też wykupienie krajowej wycieczki.
Więcej o: