Sąd Najwyższy: Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS po śmierci męża

W orzeczeniu przywoływanym przez "Dziennik Gazetę Prawną" Sąd Najwyższy stwierdził, że wdowa po przyjęciu spadku obejmuje swoją część majątku wraz z zobowiązaniami wobec ZUS.

Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 2020 r., sygn. akt II UK 190/18 orzekł, że rozdzielność majątkowa nie uchroni wdowy przed odpowiedzialnością za długi składkowe zmarłego męża. Sprawa dotyczyła nabycia spadku po zmarłym ojcu i mężu przez wdowę po nim i dwójkę dorosłych dzieci. Wraz z nim odziedziczyli także dług wobec ZUS.

"Zakład wydał w stosunku do wszystkich spadkobierców decyzje ustalające ich zobowiązania. Wdowa odwołała się od decyzji organu, wskazując, że między nią a mężem istniała rozdzielność majątkowa. W związku z tym nie powinna ponosić odpowiedzialności osobistej za długi składkowe zmarłego" - czytamy w "DGP".

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa

ZUS po śmierci męża. Skargi wdowy nie podzieliły sądy

Opinii kobiety nie podzielił sąd okręgowy, a także sądy wyższych instancji, wliczając w to również Sąd Najwyższy. Sąd wskazał, że odpowiedzialność wdowy odnosi się bowiem do majątku spadkowego, nie zaś odrębnego majątku wdowy.

"O ile więc skutkiem zniesienia wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami będzie brak majątku wspólnego, o tyle odpowiedzialność za zobowiązania publicznoprawne nadal będzie odnosić się do ogółu praw majątkowych zmarłego, o których mowa w art. 922 k.c. Obciążające zmarłego należności z tytułu niezapłaconych przez niego składek - według stanu na dzień otwarcia spadku - będą zaś przechodzić, jako obowiązek majątkowy zmarłego, a więc jako dług spadku, na spadkobierców, którzy przyjęli spadek, w granicach ich odpowiedzialności za ów dług" - czytamy w Wyroku Sądu Najwyższego z 16 stycznia 2020 r., sygn. akt II UK 190/18

Więcej o:
Komentarze (171)
Sąd Najwyższy: Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS po śmierci męża
Zaloguj się
 • wolverine_14

  Oceniono 58 razy 52

  Skoro przyjęła spadek po mężu, to normalne i sprawiedliwe, że musi spłacić po nim istniejące zobowiązania.

 • gangut

  Oceniono 63 razy 49

  To jest tak oczywiste że aż nie rozumiem po co babka się procesowala do upadłego.

 • 41janina

  Oceniono 42 razy 36

  Dlatego nalezy przepisac majatek na zone przed odejsciem do winnicy Pana - tak jak to zrobil Morawiecki i Szumowski.

 • lubat

  Oceniono 24 razy 20

  Nikt tej kobiecie nie wyjaśnił, że przyjmując spadek przyjmuje wszystkie zobowiązania i długi spadkodawcy? I nie ma znaczenia, czy to są zobowiązania wobec ZUS czy osoby prywatnej. Dlatego przyjmując spadek trzeba zawsze zrobić rozeznanie, czy nie dopłacimy do niego, bo nieboszczycy czasami złośliwie zostawiają po sobie długi także w bankach.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 25 razy 19

  to oczywiste, czy do tego potrzebne jest orzeczenie SN? (uwaga: to dotyczy majatku spadkodawcy!)

 • felusiak1

  Oceniono 17 razy 17

  Żona odziedziczyła po mezu dom. Ale na domu ciazy hipoteka. Czy zatem dlug powinien byc umorzony?

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 20 razy 16

  Akurat to mnie nie dziwi.

 • hd52

  Oceniono 19 razy 15

  Co tu jest niezrozumiałe?.

 • wejsunek47

  Oceniono 15 razy 13

  i prawidłowo.... rozstrzygnięcie oczywiste jak na ćwiczeniach z prawa cywilnego na II roku studiów..... jakiś cwany adwokat wyciągnął od kobiety niezły grosz..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX