Jest porozumienie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Brytyjczycy pomogą w projektowaniu

Specjaliści z Wielkiej Brytanii pomogą w projektowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Porozumienie w tej sprawie podpisał wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott.

Brytyjczycy wezmą udział w planowaniu infrastruktury kolejowej i lotniskowej, a także powietrznej. Będą też doradzać w sprawie tworzenia Airport City.

- Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak CPK, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany wiedzy i umiejętności. Doceniamy zaangażowanie Wielkiej Brytanii w prace nad projektem. To wsparcie pomaga nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego portu komunikacyjnego - powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

CPK. Porozumienie przewiduje współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej

Strona brytyjska zadeklarowała udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach w Seulu, Singapurze, Pekinie i Stambule.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Porozumienie przewiduje współpracę - w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego, między innymi w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

- Polska staje się coraz większym i ważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm może przyczynić się dla tego strategicznego i ważnego projektu, jakim jest CPK - przekazał Graham Stuart, minister ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są Centralny Port Komunikacyjny, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group, która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Czytaj więcej: Projekt CPK utonie w protestach, a pensje zarządu są grubo przesadzone? Horała: Wręcz przeciwnie

CPK, czyli lotnisko przesiadkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej

CPK ma być nowym lotniskiem przesiadkowym dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz portu powstanie też ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych. Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tysięcy miejsc pracy, w tym prawie 40 tysięcy w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz około 110 tysięcy w ramach powiązanych sektorów gospodarki. Eksperci szacują, że koszt budowy pierwszego etapu to około 35 miliardów złotych.

Dotychczasowe plany zakładają, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego "Solidarność" pod koniec 2027 roku.