Jest porozumienie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Brytyjczycy pomogą w projektowaniu

Specjaliści z Wielkiej Brytanii pomogą w projektowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Porozumienie w tej sprawie podpisał wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott.

Brytyjczycy wezmą udział w planowaniu infrastruktury kolejowej i lotniskowej, a także powietrznej. Będą też doradzać w sprawie tworzenia Airport City.

- Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak CPK, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany wiedzy i umiejętności. Doceniamy zaangażowanie Wielkiej Brytanii w prace nad projektem. To wsparcie pomaga nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego portu komunikacyjnego - powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

CPK. Porozumienie przewiduje współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej

Strona brytyjska zadeklarowała udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach w Seulu, Singapurze, Pekinie i Stambule.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Porozumienie przewiduje współpracę - w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego, między innymi w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

- Polska staje się coraz większym i ważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm może przyczynić się dla tego strategicznego i ważnego projektu, jakim jest CPK - przekazał Graham Stuart, minister ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są Centralny Port Komunikacyjny, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group, która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Czytaj więcej: Projekt CPK utonie w protestach, a pensje zarządu są grubo przesadzone? Horała: Wręcz przeciwnie

CPK, czyli lotnisko przesiadkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej

CPK ma być nowym lotniskiem przesiadkowym dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz portu powstanie też ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych. Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tysięcy miejsc pracy, w tym prawie 40 tysięcy w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz około 110 tysięcy w ramach powiązanych sektorów gospodarki. Eksperci szacują, że koszt budowy pierwszego etapu to około 35 miliardów złotych.

Dotychczasowe plany zakładają, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego "Solidarność" pod koniec 2027 roku. 

Więcej o:
Komentarze (117)
Jest porozumienie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Brytyjczycy pomogą w projektowaniu
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 35 razy 25

  Tłumacząc na polski - Angole chętnie przygarną kasę wydaną na projekty, konsultacje, ekspertyzy i solidarnie podzielą się z płacącymi. Mają to opanowane do perfekcji w krajach trzeciego świata, które kiedyś były ich koloniami.

 • oszrany

  Oceniono 29 razy 19

  Przekop Mierzeji buduja Turcy, cpk baranow Brytyjczycy. Tak pis wspiera polskich przedsiebiorcow.

 • rg142

  Oceniono 17 razy 15

  Ruchy pozorne....
  Jakim trzeba być kretynem, żeby teraz myśleć o budowie lotniska, kiedy ruch lotniczy spadnie o 90%...

 • roman_czwarty

  Oceniono 18 razy 14

  Może najpierw miliony mieszkań, "elektryków" też miliony, skończyć z "drukowaniem pieniędzy", z pedofilią w kościołach, kwotę wolną od podatku zwiększyć, może po prostu zacząć budować drogi, zbiorniki retencyjne, "służbę zdrowia" odbudować, samorządom przekazywać NALEŻNE pieniądze, kupić helikoptery, zamknąć kopalnie, robić testy na wirusa, skończyć z obłudą i SKOŃCZYĆ WRESZCIE Z TĄ PROPAGANDĄ SUKCESU ?????

  to "lotnisko" to szambo, tak jak "przekop mierzei" i budowa elektrowni w Ostrołęce.

 • dod201701

  Oceniono 12 razy 10

  Umowę podpisano w maskach, aby później nikt nie wiedział, kto za to odpowiada.

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 10

  Szprychy (linie kolejowe do CPJ) tak weszły Horale w Dudę po ich zaprojektowaniu przez osiedla mieszkaniowe, parki, ogrody botaniczne, że aż wezwał na pomoc Brytyjczyków. W ten spisob bedxie można rozkraść jeszcze więcej ⚠⚠⚠

 • xzyzzy

  Oceniono 11 razy 9

  po co płacić angolom. narciarz też się na tym zna.

 • arche556

  Oceniono 11 razy 9

  Wiedza ekspercka. Trudno to wycenić i najłatwiej wałki zrobić. CPK powstanie tak, jak ten przewał za miliard, co poszedł już w piach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX