Tarcza antykryzysowa 3.0 z ważnymi zmianami. Więcej firm może z niej skorzystać

Od kilku dni obowiązuje znowelizowana tarcza antykryzysowa 3.0. Wprowadzono w niej ważne zmiany przede wszystkim dla startujących przedsiębiorców, a także osób, którzy przy dużym przychodzie funkcjonują na niskiej marży. Dzięki temu z rozwiązań rządu skorzystać będzie mogło więcej firm.

Tarcza antykryzysowa to zbiór ustaw, których celem jest pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym na skutek epidemii COVID-19 oraz kilkutygodniowego zamrożenia gospodarki. W tarczy kilkukrotnie wprowadzano nowelizacje, dzięki którym rozwiązania w niej zapisane mogą działać skuteczniej oraz trafiają do większego grona przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 3.0. Co zyskają początkujący przedsiębiorcy? 

Najnowsza tarcza antykryzysowa 3.0 obowiązuje od ubiegłego tygodniach. Ważną zmianą jest to, że osoby prowadzące działalność gospodarcza nie muszą wykazywać, że prowadzili ją przed 1 lutego 2020 roku. Teraz za graniczny terminy uznaje się 1 kwietnia. Zniesienie tych przepisów sprawi, że z rozwiązania przygotowanych przez rząd będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy na start działalności otrzymali poważny cios w postaci zamrożenia gospodarki. 

Dzięki nowej tarczy zyskają także przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start. Dotychczasowo osoby korzystające z tego rozwiązania nie mogły wnioskować o trzymiesięczne zawieszenie składek. Niesprawiedliwe przepisy zostały skorygowane. Co więcej, osoby, które opłaciły już składki, mogą liczyć na zwrot środków bądź przerzucenie ich na poczet przyszłych miesięcy. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Tarcza antykryzysowa. Zmiana także dla przedsiębiorców osiągających duże przychody 

Rząd pochylił się także nad przedsiębiorcami, którzy przy stosunkowo wysokich przychodach nie mają dużych dochodów. Zniesiony został limit 15 681 zł przychodów podczas ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS. Na tym zyskają m.in. przedsiębiorcy działający w branży handlowej, gdzie wielu z nich funkcjonuje na niskiej marży przy dużych przychodach. Z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać więc teraz także przedsiębiorcy, którzy przekraczają wyżej wspomniany limit. Warunkiem jest dochód maksymalnie na poziomie 7 tys zł. 

Więcej o: