Tarcza była, ale się skończyła. Fiskus przestał odpuszczać firmom. Wkrótce wielkie ściąganie danin

Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej wystąpili o odroczenie płatności podatków, wkrótce będą musieli rozpocząć spłatę zobowiązań. Prowadzących firmy w czerwcu czeka spiętrzenie płatności wobec fiskusa i ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej zyskali możliwość odroczenia w odprowadzaniu danin, już wkrótce będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni. 1 czerwca muszą bowiem odprowadzić podwójne zaliczki na PIT pobrane z marcowych i kwietniowych wynagrodzeń - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Firmy czeka spiętrzenie wydatków. Tarcza antykryzysowa przed odprowadzeniem danin już nie ochroni

W tym samym terminie prowadzący firmy muszą zapłacić podatki PIT i CIT za zeszły rok, a bardziej zamożni daninę solidarnościową. Wydatków będzie jednak więcej, bo do 25 czerwca przedsiębiorcy będą musieli też wpłacić VAT. 22 czerwca przypada z kolei termin zapłaty zaliczek PIT za maj.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Urzędy skarbowe zaleje fala nowych podań?

Przedsiębiorcy, którzy nie będą w stanie spłacić wszystkich wymaganych przez państwo danin, wciąż mogą skorzystać z koła ratunkowego. Nie są nim zapisy tarczy antykryzysowej - o odroczenie wpłat można wystąpić do urzędu skarbowego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa to kreatywna księgowość? Ekonomiści pytają rząd o realny poziom zadłużenia państwa

Przedsiębiorcy mają jeszcze jedno obciążenie. Składki na ZUS

Warto przypomnieć o jeszcze jednym obciążeniu, które wkrótce zaciąży na budżetach przedsiębiorców. Chodzi o składki ZUS. W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej wprowadzono bowiem jedynie trzymiesięczne odroczenie składek. Ci, którzy z niego skorzystali, w najbliższych tygodniach będą musieli spłacić zaległe składki i pokryć też kolejne.

Więcej o:
Komentarze (109)
Tarcza była, ale się skończyła. Fiskus przestał odpuszczać firmom. Wkrótce wielkie ściąganie danin
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 40 razy 38

  Trzeba było rejestrować firmę w Czechach czy w Niemczech. Tam jest prawdziwa tarcza wypłacana automatycznie a nie po analizie wniosku i napisaniu 147 stronnicowej ustawy, 4 razy nowelizowanej.

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 36 razy 36

  Czyli jeszcze 2 miesiące i nie będzie już czego rozdawać darmozjadom.

 • supermarjan

  Oceniono 36 razy 34

  >>najbliższych tygodniach będą musieli spłacić zaległe składki i pokryć też kolejne.
  brawo. to jest cos nieprawdopodobnego.
  ilosc swiatowych doktoratow i ewentualnych habilitacji z psychologii, socjologii, oraz mniej - z ekonomii na poczynaniach tych debili siegnie milionow!!
  to jest wprost niemozliwe.
  mam 50 lat i ten kraj ciagle nie przestaje mnie zadziwiac.
  u sterow siedzi banda kretynow ktora USTAWICZNIE jest w stanie dozowac napiecie jak Hitchcock. najpierw robia cos tak idiotycznego ze nie sposob sobie wyobrazic ze moze byc cos jeszcze glupszego. nawet systemy tzw sztucznej inteligencji nie sa w stanie wymyslic nic bardziej kretynskiego.
  po czym przychodzi tzw jutro
  ... i ta banda robi cos jeszczce glubszego....
  co za fenomen. chyba sam walne doktorat.
  pewnie i z neurologii beda... Po prostu MUSI byc namacalna przyczyna takiego zdebilowacenia. MUSI. ludzkosc koniecznie musi wykryc JAK oni to robia.
  moze to jest droga do leczenia Alzheimera ....

 • bruna5

  Oceniono 25 razy 25

  Kasa musi się zgadzać, by móc dotować publicznymi pieniędzmi, rodzinne interesy rudych polityków.

 • mcguirre

  Oceniono 21 razy 21

  Nie było żadnej tarczy. Było tyko populistyczne, czcze gadanie. Mam porównanie do rynków zachodnich (Niemcy, Austria, Francja, Szwajcaria) i tam faktycznie zadbano o biznes i ludzi w nim zatrudnionych. W Polsce w porównaniu z nimi zrobiono ZERO. Rządzą nami amatorzy, dyletanci i oszuści.

 • wojteczek.1

  Oceniono 21 razy 21

  To jak to w końcu jest z tym ZUSem, odroczenie, czy zwolnienie? Na stronie ZUS jest mowa o zwolnieniu z płacenia składek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX