Koronawirus. Na świecie jak w Polsce - liczba nowych zakażeń nie spada. Dobiliśmy do 5 mln [WYKRES DNIA]

Łączna liczba zakażeń koronawirusem na świecie właśnie przebija 5 milionów. SARS-CoV-2 ani myśli odstępować. Codziennie o zakażeniu dowiaduje się nawet 100 tys. kolejnych osób.

4 mln 960 tys. 975 zakażeń - to aktualne na czwartkowe popołudnie (godz. 17.30) dane o wykrytych na całym świecie zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Pochodzą z unijnej agencji ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). W zależności m.in. od sposobu raportowania, tempa aktualizacji danych itd., czasem można natknąć się w internecie nawet na liczbę już ponad 5 mln zakażeń, serwis Worldmeterers.info raportuje już wręcz o ponad 5,1 mln (jest na świecie kilka źródeł danych o zachorowaniach, w których informacje nieco się od siebie różnią).

W każdym razie możemy mówić o osiągnięciu już albo dosłownie w najbliższych godzinach kolejnego symbolicznego momentu w rozwoju epidemii COVID-19 na świecie. W ostatnich tygodniach kolejny milion zakażeń mamy co kilkanaście dni. Bazując na danych ECDC: 4 mln zakażeń przekroczyliśmy 11 maja, 3 mln 29 kwietnia, 2 mln 16 kwietnia. 

W jednym krajach epidemia jest tłumiona, w innych jednak wybucha ze zdwojoną siłą. Dzienna liczba nowych przypadków na świecie ani myśli spadać. Już od kilku tygodni oscyluje zwykle w granicach 80-100 tys., a w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia mówił wręcz o 106 tys. nowych zakażeń w poprzednich 24 godzinach, co było rekordem tej epidemii.

embed

Koronawirus atakuje biedniejsze kraje

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rosnącą liczbą zakażeń w krajach o małej i średniej zamożności

- mówił podczas konferencji Tedros Adhanom Ghebreyesus. Rzeczywiście, o ile widzimy znaczny spadek nowych zakażeń m.in. w zachodniej Europie (Włochy, Hiszpania, Niemcy, Francja), a także powolne opadanie krzywej nowych zachorowań w Stanach Zjednoczonych Ameryki, o tyle w innych częściach świata tak dobrze już nie jest.

Dynamiczny wzrost infekcji nadal można obserwować w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii i Peru, a także w Indiach i Iranie

- zauważa Mariusz Gromada, matematyk, statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium. Na dowód pokazuje dane z dwunastu krajów, w których odnotowano najwięcej zakażeń na świecie (od 104 tys. w Peru do ponad 1,5 mln w USA). 

embed

W ostatnich dniach faktycznie w czołówce krajów o największej liczbie przypadków zakażeń znajdziemy część takich, w których poziom życia nie należy do najwyższych na świecie. Na czele mamy co prawda nadal Stany Zjednoczone z ok. 20 tys. nowych zakażeń dziennie, ale niewiele mniej notuje się obecnie także w Brazylii. Rosja, Indie, Peru, Chile, Arabia Saudyjska, Iran, Meksyk, Pakistan, Bangladesz - te kraje są ostatnio zwykle w dziennych zestawieniach na kolejnych miejscach, z ponad tysiącem do kilku tysięcy zachorowań wykrywanych każdego dnia.

To, że obecnie głównymi ogniskami koronawirusa na świecie są m.in. USA, Peru, Rosja, a także Kuwejt, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, pokazuje też mapa przygotowana przez ECDC. Przedstawia ona liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ostatnich 14 dniach. 

embed

Europa na razie najbardziej "przetrzebiona" przez koronawirusa

Na COVID-19 aktualnie choruje ok. 2,7 mln osób na całym świecie. Według oficjalnych statystyk, od początku epidemii koronawirus był przyczyną śmierci ok. 328 tys. osób na całym świecie. 

Najwięcej osób zmarło dotychczas w Europie (ponad 165 tys. osób), wobec ok. 133 tys. w obu Amerykach i niemal 26 tys. w Azji. Jednak prawdopodobnie niebawem Ameryki "prześcigną" Europę w tym ponurym zestawieniu, bo to tam obecnie na COVID-19 umiera najwięcej osób.

LICZBA OFIAR ŚMIERTELNYCH KORONAWIRUSA W PODZIALE NA KONTYNENTY

embed

Już teraz w Amerykach odnotowano ponad 2,25 mln przypadków zakażeń koronawirusem, wobec ok. 1,75 mln w Europie i 856 tys. w Azji.

LICZBA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W PODZIALE NA KONTYNENTY

embed
Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?
Więcej o: