Kiepskie wyniki PKP Cargo. Udział w polskim rynku mocno w dół

W I kwartale 2020 roku grupa PKP Cargo odnotowała 114 mln zł straty, co jest najgorszym wynikiem od 2016 roku. Co ciekawe, mimo spadku zatrudnienia, wzrosły wydatki na wynagrodzenia pracowników.

Wyniki finansowe państwowego przewoźnika nie napawają optymizmem, zwłaszcza, że wciąż nie wiadomo, kiedy gospodarka zostanie w pełni odmrożona. W perspektywie rocznej znacznie spadły przychody spółki, która I kwartał 2020 roku zakończyła ze 114 mln zł na minusie (w ubiegłym roku w analogicznym okresie odnotowała 53 mln zł zysku). Sytuacji PKP Cargo nie pomaga również wzrost wydatków na wynagrodzenia pracowników. 

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

Słabe wyniki finansowe PKP Cargo. Czym to jest spowodowane? 

Przyczyn problemów PKP Cargo jest kilka. Spółka odnotowała spadek przychodów z 1,26 mld zł rok temu do 1,04 mld zł. Największe spadki zanotowano na krajowym rynku, gdzie przychody skurczyły się o 18 proc., czyli 160 mln zł.  "Udział PKP Cargo w polskim rynku przy tym spadł do 38,3 proc., jeśli chodzi o masę towarową i 42,4 proc. jeśli uwzględnić pracę przewozową (w tonokilometrach) i to najgorsze dane w historii" - czytamy w artykule na stronie internetowej Business Insider

Wpływ na tak negatywne wyniki miała pandemia koronawirusa oraz decyzje o zamknięciu wielu kopalń, hut czy zakładów przemysłowych. PKP Cargo zaliczyło kilkunastoprocentowe spadki przewozu właściwie wszystkich surowców. 

PKP Cargo ze stratami. Pensje pracowników sporym obciążeniem 

W analizowanym okresie spółka zanotowała 13-milionowy wzrost wydatków na wynagrodzenia pracowników (442 mln zł), i to mimo spadku zatrudnienia o 282 osoby do 23 289 pracowników. W ubiegłym roku związki zawodowe wywalczyły podwyżki dla pracowników. Jak podaje Business Insider, mimo zamrożenia gospodarki, PKP Cargo dopiero 7 maja porozumiało się ze związkowcami w temacie czasowego obniżenia wynagrodzenie proporcjonalnie do zmniejszonego wymiaru czasu pracy. Pozwoli to na oszczędność ok. 23 mln zł. 

Pogorszenie się sytuacji finansowej sprawiło, że PKP Cargo na koniec marca posiadało 313 mln zł środków, aż o 238 mln zł mniej niż rok temu. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Kiepskie wyniki PKP Cargo. Udział w polskim rynku mocno w dół
Zaloguj się
 • marcindziedzic

  Oceniono 6 razy 6

  A za poprzednich rządów (których wcale nie byłem jakiś ekstremalnym zwolennikiem) "cargule" były jedną z najbardziej zyskownych spółek grupy PKP. Teraz przynoszą coraz większe straty, mają coraz większe opóźnienia, maszynistom czy rewidentom wcale nie jest lepiej, za to kolegom partii wiadomej na stołkach jest coraz lepiej.

 • walek7003

  Oceniono 3 razy 3

  Wstawanie z kolan w praktyce

 • laszczyny

  Oceniono 2 razy 2

  PISoBOLSZEWICKIEMU suwerenowi to lata, na 500 +9

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Zwolnili 1,1%, płace wzrosły o 2,9%.
  Aha, z tym "zwolnili" to ostrożnie. Sposobem na ograniczenie zatrudnienia są pracownicy zatrudnieni w innych firmach. Każdy w biurze ma sprzątaczkę, ale zwykle zatrudnia ją firma sprzątająca. To samo może dotyczyć dowolnej innej czynności. Najlepszym tego przykładem są Lasy Państwowe - oni niemal do wszystkich prac najmują firmy. A w firmach ci sami ludzie.

 • udet1124

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwie się że oprócz materiałów sypkich ktokolwiek wozi cokolwiek koleją.

 • tetsujin

  0

  Taaak. Tylko może napiszcie, że pracownicy niższych szczebli zarabiali grubo poniżej średniej krajowej. A ten były drugi przewoźnik w EU miał jedne z najniższych wynagrodzień w tejrze. Inne koleje otwarcie wyśmiewały tak niskie pensje i rozbudowaną do absurdu biurokrację w tej firmie.

 • albrecht_kalba

  0

  Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie?

 • ltte

  Oceniono 2 razy 0

  W stajni PKP Cargo zdechły dwie lokomotywy :-(

 • le_szek

  Oceniono 2 razy 0

  "decyzje o zamknięciu wielu kopalń, hut czy zakładów przemysłowych"
  A które to kopalnie, huty i zakłady przemysłowe zostały zamknięte w I kwartale?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX