Zakaz handlu. Czy 24 maja to niedziela handlowa? Czy jutro otwarte są sklepy?

W związku z zaostrzeniem przepisów o zakazie handlu w 2020 roku mamy zaledwie kilka niedziel handlowych. Czy jutro otwarte są sklepy? Czy 17 maja obowiązuje zakaz handlu?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały wprowadzone w 2018 roku. Od tego czasu są one sukcesywnie zaostrzenie. W 2019 roku sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe otwarte były zwyczajowo w ostatnią niedzielę miesiąca.

W bieżącym roku niedziel handlowych mamy tylko siedem. Termin części z nich jest powiązany z odbywającymi się niedługo po nich świętami kościelnymi, jak chociażby Boże Narodzenie czy Wielkanoc. D końca roku będziemy mogli zrobić zakupy w zaledwie cztery niedziele. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele. Czy 24 maja to niedziela handlowa? 

24 maja jest niedzielą niehandlową. W związku z tym sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl bądź Biedronka, a także te w centrach handlowych są zamknięte. Najbliższy termin, w którym zrobimy w nich zakupy to dopiero niedziela 28 czerwca. 

Zakaz handlu nie oznacza jednak, ze wszystkie sklepy będą zamknięte. Przepisy uderzają tylko w niektóre placówki handlowe. Przypominamy, że podstawowe zakupy wciąż można robić w Żabkach bądź sklepach osiedlowych, jeśli "ladą stoi" właściciel. Co więcej, mimo zakazu handlu, otwarte są także stacje benzynowe, apteki czy sklepy na dworcach. W związku z wprowadzeniem III etapu odmrożenia gospodarki w ten weekend otwarte będą po dłuższej przerwie kawiarnie oraz restauracje. Muszą one jednak przestrzegać reżim sanitarny. 

Niedziele handlowe 2020. Oto kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

>>> Czytaj także: Sondaż: Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali konkretne powody

Więcej o: