Niemcy przez pandemię zbierają mniej podatków. Wskaźnik aktywności gospodarczej jest rekordowo niski

W kwietniu rząd federalny w Niemczech i rządy krajów związkowych zebrały tylko około 39 mld euro podatków. To o 25,3 proc. mniej niż rok temu.

Najnowsze dane o wielkości płaconych podatków w Niemczech nie są zaskoczeniem. W połowie maja poznaliśmy np. dane o spadku niemieckiego PKB w pierwszym kwartale. Skurczył się on o 2,2 proc. - co nietypowe - zarówno w porównaniu do danych sprzed roku, jak i do poprzedniego kwartału. Stało się to ledwo po dwóch tygodniach od marcowego zamknięcia niemieckiej gospodarki.

To sugeruje, że dane za drugi kwartał, w tym kwiecień, będą jeszcze gorsze. W końcu odmrażanie gospodarki rozpoczęło się u naszego zachodniego sąsiada dopiero niecały miesiąc temu.

Zobacz wideo Jak polska tarcza antykryzysowa wypada na tle Europy? Komentuje prof. Javorcik

Dramatyczny był też w Niemczech kwietniowy zbiorczy wynik indeksu PMI - wskaźnika aktywności gospodarczej, mówiącego o nastrojach zarówno w przemyśle, jak i w sektorze usług. Znalazł się on na rekordowo niskim poziomie 17,4 pkt. To oznacza bardzo głęboką recesję - w wypadku PMI dopiero wynik powyżej 50 pkt mówi nam o rozwoju gospodarki.

Tak więc informacja niemieckiego ministerstwa finansów o spadku wpływów podatkowych o jedną czwartą nie szokuje już tak bardzo - nawet wręcz przeciwnie. To i tak dobrze, że spadły tylko o tyle.

Podatki w Niemczech. Będzie lepiej, pakiet ratunkowy niezagrożony

Olaf Scholz, szef resortu finansów w Berlinie podkreśla, że drastyczny spadek wpłat do budżetu państwa i krajów związkowych nie wpłynie na zmniejszenie wielkości pakietu ratunkowego, który ma wspomóc biznes. Zaplanowano go aż na kwotę 750 mld euro.

Poza tym najnowsze prognozy mówią, że niemiecka gospodarka może dość szybko przejść od fazy odmrażania do fazy wzrostu – może to się zdarzyć już latem.

Sugeruje to między innymi majowe wskazanie łącznego indeksu instytutu ZEW, uwzględniającego sytuację bieżącą i prognozy. Wybił się on do poziomu aż 51 pkt. z 28,2 pkt. w kwietniu i jest to najlepszy wynik dla niemieckiej gospodarki od kwietnia 2015 roku.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: