Rusza nabór wniosków. Do zgarnięcia od Unii Europejskiej 3 miliardy zł dla firm

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że za chwilę rusza nabór wniosków na finansowanie od Unii Europejskiej. UE przyznała 3 mld zł dla polskich przedsiębiorców. Wnioski będzie można składać już w czerwcu.

Wsparcie przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma na celu finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Tzw. Funduszowy Pakiet Antywirusowy skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Łącznie w jego ramach przygotowano 3 mld złotych wsparcia. 

Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw

- wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, ministra funduszy i polityki regionalnej. Dodaje, że to całkowita nowość i takiego rozwiązania nie uświadczyliśmy wcześniej w przypadku funduszy unijnych. Ministerstwo ma przekazać regionom know-how, czyli zbiór zasad, jak przyznawać i rozliczać dotację, ale decyzje, do kogo trafią środki, będą należeć do województw.

Zobacz wideo Tarcza 4.0 pozwala na zwolnienia w budżetówce. Konieczny: To szaleństwo

3 mld złotych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wnioski można składać już w czerwcu

Jak pisze ministerstwo, dotacje będzie można przeznaczyć między innymi na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. Pomoc ma być udzielana do końca 2020 roku, a nabór wniosków ma ruszyć jeszcze w czerwcu. Dotacje mają być rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków, a będą mogły z nich skorzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Więcej o: