5G i koronawirus. Przez teorię spiskową podpalono już kilkadziesiąt masztów. Wiceminister: "Brednie i głupota"

W Wielkiej Brytanii podpalono w ostatnich tygodniach łącznie blisko 90 masztów 5G. Wszystkiemu jest winna m.in. absurdalna i fałszywa teoria spiskowa łącząca 5G z COVID-19. Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk w rozmowie z Gazetą.pl zdradza, że ostatnio też pojawiły się przypadki niszczenia masztów w Polsce, a Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wzywa do ścigania przestępców. - To atak na infrastrukturę krytyczną, a sama teoria to totalne brednie i głupota - mówi Wanda Buk. Posłuchaj całej rozmowy w Studiu Biznes.

Od samego początku kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19 pojawiło się mnóstwo fake newsów i teorii spiskowych. Począwszy od tego, że zabraknie pieniędzy w bankach i podstawowych produktów w sklepach, kończąc na tym, że związek z koronawirusem może mieć sieć 5G. - Ta teoria to totalny absurd - tłumaczy w rozmowie z nami wiceminister cyfryzacji. Równie stanowcze jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia.

Mimo to absurdalna teoria spiskowa trafiła na podatny grunt. Według SkyNews od początku kwietnia z tego powodu podpalono około 80 masztów sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Jak jest w Polsce? - Niestety ten problem dotarł także nad Wisłę i także u nas pojawiły się akty wandalizmu - potwierdza Wanda Buk w pierwszej rozmowie Studia Biznes

"Sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni, a wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy kraju powinny wzmocnić swoje wysiłki, aby przerwać łańcuch agresji i działań niezgodnych z prawem. Pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych" - czytamy z kolei w komunikacie PIIT skierowanym do rządu, samorządów oraz organów ścigania. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem wiceminister cyfryzacji odpowiada także na pytania dotyczące aukcji na częstotliwości 5G.

"1000 zł na start" od OLX

W drugiej części programu sprawdzamy, jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start". Czy to się opłaca? Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Grzechnikiem z OLX. W programie nie zabraknie także recenzji motoryzacyjnej. Tym razem Tomasz Korniejew redaktor naczelny moto.pl przetestuje Mercedesa-AMG GT R. To luksusowe auto kosztuje ponad 800 tysięcy złotych, ale akurat cena robi w nim najmniejsze wrażenie. Oglądaj Studio Biznes w każdą środę na Gazeta.pl o godzinie 12:00.

Więcej o: