Praca zdalna bardziej wymagająca niż biurowa? Tarcza antykryzysowa 4.0 pomoże pracującym z domu

W domu pracujemy więcej, jesteśmy rozproszeni i czujemy, że nasza równowaga jest zaburzona. Ponadto dochodzą koszty amortyzacji naszego własnego sprzętu, internetu i opłaty za prąd. Przepisy Tarczy 4.0 mają nieco pomóc osobom, które pracują z domu.

69 proc. osób, które pracują z domu, wyrabia nadgodziny, wynika z raportu "Rynek pracy zdalnej" przygotowanego przez Gumtree.pl, informuje "Rzeczpospolita". Sytuacja ta częściej ma miejsce w małych przedsiębiorstwach (77 proc. ankietowanych), rzadziej w tych największych (58 proc.). Jednym z powodów jest to, że w czasie pracy zajmujemy się domem, pierzemy, gotujemy, pomagamy dzieciom czy oglądamy telewizję. Takie zachowania deklaruje 46 proc. badanych. Niemal co trzeci (31 proc.) pracownik przyznaje, że w domu nie jest w stanie się skupić, co wydłuża pracę.

Zaledwie 10 proc. uważa, że powodem dłuższego czasu pracy są dodatkowe zadania zlecane przez przełożonych. Ale aż co siódma osoba deklaruje, że kierownicy kontaktują się z nimi po godzinach pracy.  

Ponad połowa (55 proc.) osób twierdzi, że jest bardziej zmęczona, niż podczas pracy w biurze. Problemem jest też ergonomia i higiena pracy, nie każdy ma odpowiednie warunku w domu, wygodne biurko czy krzesło. W domu też trudniej ułożyć czas pracy, stajemy się zdezorganizowani. Mimo to, aż 64 proc. osób deklaruje, że po zakończeniu pandemii, będą chcieli częściej korzystać z pracy zdalnej. 

Zobacz wideo Konieczny: Produkcja w Polsce spadła do poziomu z 2013 roku

Praca zdalna jest niełatwa. Pomoże rząd i zapisy tarczy antykryzysowej 4.0

W tarczy 4.0 pojawia się zapis, że pracownika można skierować do pracy zdalnej jeśli "ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do jej wykonywania". Jak informuje "Rp", przepisy są niejasne, ale można zinterpretować je tak, ze pracodawcy będą musieli zapłacić pracownik za korzystanie z prywatnego sprzętu. Może też pojawić się kwestia zapewnienia krzesła czy biurka oraz zwrot kosztów za internet

Nie wykluczam, że po zmianie przepisów pracodawcy spotkają się z falą wniosków od pracowników wysłanych do pracy w domu, którzy stwierdzą, że nie mają warunków technicznych ani lokalowych do takiej pracy

- powiedział dla gazety Michał Lisawa, adwokat współkierujący praktyką prawa pracy w Baker McKenzie.

Więcej o: