Tarcza antykryzysowa 4.0. Projekt znów nie został przyjęty. Wrócił do Komisji Finansów

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 jest po drugim czytaniu w Sejmie. Znów nie udało się go przyjąć, a posłowie i senatorowie zgłaszają wiele zastrzeżeń. Projekt został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Parlament jest w trakcie procedowania projektu tarczy antykryzysowej 4.0. To bodaj najbardziej kontrowersyjna odsłona pakietu pomocowego, ze wszystkich przedstawionych dotąd przez rząd. Najpierw okazało się, że jej zapisy zwiększają uprawnienia pracodawców, którzy będą mogli obniżyć pensje nawet trzy razy w roku, a cięcia mogą wynosić aż 50 proc.

Projekt nie przeszedł pierwszego czytania w sejmie i został skierowany do poprawek. Ubiegłej nocy dodano do jej zapisów punkt, że o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników mogą ubiegać się Kościół i inne związki wyznaniowe. Podczas kolejnego, czwartkowego czytania w Senacie, tarcza 4.0 także nie przeszła. 

Zobacz wideo Dlaczego tarcza 4.0 może masowo uderzać w pracowników?

Tarcza 4.0 ponownie skierowana do sejmowej Komisji Finansów Publicznych 

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 nie został przyjęty po drugim czytaniu w sejmie. Jak donosi PAP, pojawiły się wątpliwości dotyczące rządowego projektu ustaw o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, a także dot. zmiany niektórych innych ustaw  

Poprawki w trakcie drugiego czytania złożyło zarówno PiS, jak i opozycja. W związku z wątpliwościami co do zapisów tarczy 4.0 projekt został po raz kolejny skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Organ zajmuje się projektem od czwartkowego wieczoru. 

Wicepremierka Jadwiga Emilewicz podczas drugiego czytania, mówiła, że rząd stara się cały czas upraszczać przepisy. Nie zgadzają się z tym senator Dariusz Rosati i poseł Adrian Zandberg, którzy mają zgoła odmienne zdanie. Pierwszy uważa, że przepisy są zbyt skomplikowane, a drugi podkreśla, że są antypracownicze.

Więcej o: