Malta w te wakacje nie dla Polaków? Kraj szykuje korytarze turystyczne dla wybranych państw

Malta otwiera całą turystykę, ale nie znaczy to, że wszyscy będą mogli skorzystać z atrakcji turystycznych tego państwa. Malta rozpoczęła negocjacje w sprawie korytarzy powietrznych. Na liście krajów, z którymi prowadzone są rozmowy, nie ma jednak Polski.

Gdzie będzie można pojechać na wakacje w 2020 roku? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w ostatnich tygodniach. Wiemy już, że będzie można odwiedzić kraje grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechy, Słowację oraz Węgry. Z pozostałymi państwami będą podpisywane umowy regionalne, zapowiadał Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. Takie porozumienia mają zostać podpisane z krajami, w których rozwój epidemii jest na podobnym poziomie co w Polsce. 

Mówi się o krajach bałtyckich i sąsiednich, by ograniczyć transport zbiorowy. Mimo tego Komisja Europejska wyszła z pomysłem, by otwierać korytarze powietrzne do regionów opierających gospodarkę na turystyce. Jest więc nadzieja, że na wakacje będzie można polecieć za granicę samolotem. Tu jednak znowu - wiele może zależeć od tego, jak dogadają się poszczególne państwa.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Gdzie na wakacje w 2020 lotu? Malta raczej nie dla Polaków

Malta ruszyła już z turystyką, otwarte zostały hotele, restauracje i punkty usługowe, informuje "Rzeczpospolita". W komunikacie maltańskiego rządu, minister ds. turystyki, Faruggia Portelli, obiecała branży turystycznej, że "będzie lato". Malta jest wyspą na Morzu Śródziemnym, dlatego preferowany transport, to droga lotnicza. Rząd tego kraju chce otworzyć korytarze turystyczne z krajami, które podczas pandemii utrzymywały, tak samo jak Malta, niski poziom przypadków COVID-19. 

Obecnie trwają rozmowy z Austrią, Norwegią, Luksemburgiem, Serbią, Słowacją, Czechami, Łotwą, Litwą i Izraelem, Na liście nie ma Polski. Nie wiadomo też, czy będzie prowadzona kolejna tura negocjacji z innymi krajami. Jeśli tak, to istnieją szanse, że Malta podejmie też rozmowy z Polską. Wg. rządowych danych utrzymujemy niski współczynnik zakażeń, a część państw, z którymi rozmawia Malta, ma być kierunkiem wakacji dostępnym dla Polaków. 

Więcej o: