Zakaz handlu. Czy 7 czerwca to niedziela handlowa? Czy dzisiaj otwarte są sklepy?

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce wszedł w życie 2018 roku. Początkowo jednak nie obowiązywał całkowicie. Przepisy zostały zaostrzone z początkiem 2020 roku. Czy 7 czerwca obowiązuje zakaz handlu? Czy sklepy są dziś otwarte?

W 2018 roku zakaz handlu obowiązywał jedynie w drugą i trzecią niedzielę miesiąca. Rok później zakupy w niedziele można było zrobić jedynie w ostatnim tygodniu każdego miesiąca. Z początkiem 2020 roku sklepy są zamknięte we wszystkie niedziele z kilkoma wyjątkami.

Wyjątkowa sytuacja i kryzys, jaki wywołała epidemia koronawirusa, sprawił, że przedsiębiorcy apelują do rządu o tymczasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. To pozwoliłoby wrócić do obrotów sprzed kryzysu. Z takim samymi postulatami wyszła Polska Rada Centrów Handlowych. Okazuje się też, że Polacy z roku na rok są coraz mniej przychylni tym przepisom i jest już więcej przeciwników niż zwolenników zakazu handlu w niedzielę. Rząd jednak nie planuje uginać się w tej kwestii - Jadwiga Emilewicz mówiła, że nie ma planów na zawieszenie zakazu handlu w niedziele. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele. Czy 7 czerwca to niedziela handlowa?

7 czerwca to niedziela niehandlowa. Zamknięte będą duże sieci handlowe, nie będzie więc można zrobić zakupów w takich sklepach jak Lidl, Biedronka czy Carrefour. Z zakazu wyłączone są placówki handlowe, w których w niedziele handlem zajmie się właściciel, a także te o statusie placówki pocztowej. Bardzo często otwarte są sklepy Żabka, która działają na zasadach franczyzy. 

7 czerwca można zrobić zakupy także na stacjach benzynowych, otwarte są również kawiarnie, restauracje, apteki, cukiernie, lodziarnie i kwiaciarnie. 

Pozostałe niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Więcej o: