Zakaz handlu. Czy 31 maja to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy będą otwarte?

Do końca 2020 roku niedziel handlowych będzie zaledwie cztery? Czy 31 maja sklepy będą zamknięte? Czy jutro będzie można zrobić zakupy?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały wprowadzone w 2018 roku. Z roku na rok były one coraz bardziej zaostrzane, a ich pełną formę obserwujemy w 2020 roku. W bieżącym roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego zaledwie cztery wciąż przed nami. Terminy, kiedy zakaz handlu nie obowiązuje, zostały wybrane nieprzypadkowo, gdyż najczęściej są one przed ważnymi świętami bądź wydarzeniami, jak rozpoczęcie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Zakaz handlu w niedziele. Czy 31 maja to niedziela handlowa? 

31 maja jest niedzielą niehandlową. Oznacza to, że duże sieci sklepów typu Lidl bądź Biedronka, a także galerie handlowe są zamknięte. Najbliższy termin, w którym zrobimy w nich zakupy to dopiero niedziela 28 czerwca. 

Zakupy spożywcze wciąż można będzie zrobić w mniejszych sklepach osiedlowych oraz Żabkach, jeśli obsługą klientów zajmować się będzie w tym dniu właściciel placówki handlowej. Zakaz handlu nie dotyczy także stacji benzynowych, aptek oraz sklepów na dworcach. Przypominamy, że po wprowadzeniu III etapu odmrażania gospodarki, od 18 maja otwarte są restauracje, kawiarnie czy lodziarnie. 

Niedziele handlowe 2020. Kiedy będą w tym roku? 

  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Zakaz handlu w niedziele z coraz większą liczbą przeciwników

Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące zakazu handlu od zawsze były tematem krytyki oraz sporów. Z roku na rok wzrasta liczba przeciwników zakazu. Rezygnacji z przepisów domagają się również przedsiębiorcy, którzy na skutek zamrożenia gospodarki muszą obecnie odrabiać straty. Rząd jednak nie planuje zawieszać zakazu handlu w niedzielę, o czym mówiła Jadwiga Emilewicz.

Więcej o: