Spółka związana z bratem ministra zdrowia z dotacją. Od instytucji podległej Szumowskiemu

Portal tvn24.pl opisał, że spółka związana z bratem ministra zdrowia Marcinem Szumowskim stosunkowo gładko zagwarantowała sobie dotację z Agencji Badań Medycznych, która podlega Łukaszowi Szumowskiemu. Choć pieniądze nie zostały wypłacone, wątpliwości budził np. kształt komisji, która decydowała o dotacjach.

Portal tvn24.pl opisuje, że spółka BrainScan, w której udziałowcem jest Life Science Innovations, otrzymała w kwietniu dotację na ponad milion złotych od Agencji Badań Medycznych.

Co tu budzi wątpliwości dziennikarzy? Life Science Innovations to fundusz, w który zainwestował brat ministra zdrowia Marcin Szumowski. A Agencja Badań Medycznych (ABM) jest podległa ministrowi zdrowia - Łukaszowi Szumowskiemu

Life Science Innovations jest udziałowcem BrainScan od 9 kwietnia, a BrainScan już 27 kwietnia przyznano dotację z ABM. Gdy ogłaszano przyznanie dotacji, Agencja Badań Medycznych pisała:

BrainScan.ai jest wiodącym polskim i europejskim start’upem zajmującym się zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w radiologii.

BrainScan dotację dostała na "diagnostykę obrazową w wykrywaniu zmian charakterystycznych dla COVID-19".

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

Dotacja przyznana, ale "nie zostały przekazane środki finansowe"

Tymczasem portal tvn24.pl zauważa, że komisja, która przyznawała dotację BrainScan, składała się wyłącznie z pracowników agencji, było ich dziesięcioro. W przypadku innych konkursów komisje były większe i w ich skład wchodzili ludzie spoza agencji:

Dla porównania, analogiczna komisja w styczniowym konkursie w ABM składała się z 52 członków, w większości naukowców z tytułami i dorobkiem.

ABM tłumaczy teraz, że wnioski były rozpatrywane w trakcie najgorszego etapu epidemii, dlatego też było mniej ekspertów do oceny wniosków i trudniej było ich zebrać.

Agencja Badań Medycznych doprecyzowała, że choć dotację BrainScan przyznano, spółka pieniędzy nie otrzymała. Tvn24.pl cytuje odpowiedź ABM:

Ostatecznie umowa z firmą BrainScan nie została zawarta, a tym samym nie zostały jej przekazane żadne środki finansowe.
Więcej o: