Kolejny apel o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Tymczasowe rozwiązanie Rady Przedsiębiorczości

O zniesieniu zakazu handlu w niedzielę apelowały dotąd co najmniej cztery duże organizacje. Teraz do apelu przyłączyła się Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca inne organizacje przedsiębiorców. Chcą zniesienia zakazu do czasu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego i przez kolejne 180 dni.

O zniesienie zakazu handlu w niedzielę apelowali dotąd Pracodawcy RP,Polska Rada Centrów Handlowych oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Pod koniec maja z tym samym apelem do rządu wyszła Konfederacja Lewiatan. Niestety, wicepremierka Jadwiga Emiliewicz mówiła, że nie ma takich planów. Grono zwolenników zawieszenia zakazu handlu w niedzielę, którzy wyrazili formalne poparcie dla pomysłu, właśnie znacznie wzrosło. 

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę

1 czerwca Rada Przedsiębiorczości wystosowała apel o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. 

Apelujemy o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów

- czytamy w apelu. Powody są niezmiennie takie same. Po pierwsze, pomoże to w przywróceniu obrotów i przychodów do poziomu przed pandemią w znacznie szybszym tempie. Po drugie, dłuższe otwarcie sklepów pozwoli rozłożyć liczbę klientów w czasie, co zmniejsza ich szansę zakażenia. 

Nie zapomniano także o pracownikach, którzy byli beneficjentami niedzieli niehandlowych, a którzy także narażają się na zakażenie podczas pracy.

Oczywiście ważne jest również zabezpieczenie interesów pracowników. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało właśnie taki cel. Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkami zawodowymi, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne

- w ten sposób kończy swój apel Rada Przedsiębiorczości. Dokument został podpisany przez:

  • Krajową Izbę Gospodarczą
  • Federację Przedsiębiorców Polskich
  • Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - ABSL
  • Konfederację Lewiatan
  • Polską Radę Biznesu
  • Pracodawców RP
  • Związek Pracodawców Business Centre Club
  • Związek Banków Polskich
  • Związek Rzemiosła Polskiego
Więcej o: