Rząd likwiduje pułapkę zastawioną na firmy. Mikropożyczki umorzą się same, bez wniosku

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej i wystąpili o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł do urzędu pracy, mogli zapomnieć, że warunkiem umorzenia zobowiązania nie jest jedynie kontynuowanie działalności przez trzy miesiące. Rząd przepisy jednak upraszcza, ryzyko konieczności zwrotu pieniędzy znacznie spada.

Przedsiębiorcy, którzy wystąpili o mikropożyczki do urzędów pracy, mogli zapomnieć, że będą one bezzwrotne przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia działalności przez co najmniej trzy miesiące od otrzymania 5000 zł. Oprócz tego rząd zaszył w przepisach inny, mniej oczywisty warunek - o umorzenie, biorąc pod uwagę dzisiejszy stan prawny, trzeba było wystąpić.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Rząd zmienia zdanie. Mikropożyczki umorzone bez wniosku

Na szczęście dla prowadzących firmy rząd posłuchał głosów krytyki. O pułapce zastawionej na prowadzących firmy ostrzegał bowiem m.in. rzecznik przedsiębiorców.

"W ocenie Rzecznika MŚP powyższe warunki i tryb ubiegania się o umorzenie pożyczki są nadmierną i nieproporcjonalną regulacją. [...] Tworząc prawo z zakresu działalności gospodarczej, należy kierować się zasadami proporcjonalności i adekwatności, dążąc do ograniczenia obowiązków informacyjnych, zwłaszcza gdy wymagane informacje są przekazywane przez obowiązanych organom władzy publicznej na podstawie obowiązujących przepisów" - czytamy w komunikacie Rzecznika.

- Pożyczki, udzielane mikroprzedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą umarzane bez konieczności składania wniosków - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

- "Pożyczki te mogą być umarzalne […]  pod warunkiem, że przez trzy miesiące dana firma prowadzi działalność" - wyjaśniła szefowa resortu pracy podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Wyjaśniła też, że nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o umorzenie. - To umorzenie będzie następowało z automatu. Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG czy dana firma spełniła ten warunek, bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby o umorzenie można się starać - dodała.

Ponad milion przedsiębiorców pożyczyło od państwa 5,2 mld zł

Dotychczas przyznano mikroprzedsiębiorcom blisko 1,1 mln pożyczek w łącznej wysokości prawie 5,2 mld zł.

Czytaj też: Rusza nabór wniosków. Do zgarnięcia od Unii Europejskiej 3 miliardy zł dla firm

Maląg poinformowała, że do wczoraj wpłynęło około 1,5 mln wniosków o mikropożyczki. Na terenie kraju zrealizowano dotychczas 69 proc. złożonych wniosków. Rozwiązanie to obowiązuje od 1 kwietnia.

Więcej o: