Europejski Bank Centralny zwiększa dodruk euro. Łącznie kwota wsparcia 1,35 biliona euro

EBC podjął w czwartek 4 czerwca decyzję o wpompowaniu w rynek dodatkowych 600 mld euro. Środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie gospodarek poszkodowanych na skutek epidemii koronawirusa. Tym samym kwota wsparcia zwiększy się do 1,35 biliona euro.

Europejski Bank Centralny jeszcze w marcu rozpoczął walkę z negatywnymi skutkami gospodarczymi koronawirusa. EBC przedstawił wtedy Pandemic Emergency Purchase Programme (Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych) polegający na skupie aktywów, w tym obligacji skarbowych. Początkowa wartość planu wynosiła 750 miliardów euro. Po ponad dwóch miesiącach EBC zdecydowało się znacznie zwiększyć początkową kwotę wsparcia. 

Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla europejskich gospodarek o 600 mld euro 

Decyzję o zwiększeniu programu skupu obligacji kryzysowych o 600 miliardów euro Europejski Bank Centralny podjął w czwartek 4 czerwca. Łączna kwota pomocy, na jaką mogą liczyć europejskie gospodarki wyniesie kwotę 1,35 biliona euro.

Ponadto, czas trwania programu został wydłużony od końca 2020 roku do czerwca 2021 roku z zaznaczeniem, że bank może zakończyć go w momencie, gdy uzna, że kryzys się skończył. Spłaty kapitału z programu awaryjnego mają być reinwestowane do 2022 roku. Później zaś będzie on stopniowo wygaszany. Bank poinformował także, że stopy kredytu w banku centralny pozostaną na niezmienionym poziomie. 

"Rada Prezesów jest nadal gotowa odpowiednio dostosować wszystkie narzędzia, jakimi dysponuje, żeby sprawić – w zgodzie z zadeklarowanym dążeniem do symetrii – że inflacja będzie stabilnie zmierzać do docelowego poziomu" - czytamy w komunikacie. 

EBC wpompuje dodatkowe miliardy na rynek. Polska otrzyma od KE miliardy euro 

Pod koniec maja Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska otrzyma pomoc w ramach nowego pakietu Komisji Europejskiej. - Udział Polski w tym budżecie bardzo pozytywnie się zwiększa - mówił wtedy premier RP. Łączna kwota wsparcia to ponad 60 mln euro pożyczki, z czego 37 mld euro bezzwrotnego grantu. Tym samym Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem wysokości kwoty wsparcia wśród wszystkich członków UE

Więcej o: