Najlepiej zarabiający prezes w 2019 roku to kobieta. Zarobiła 58,5 mln dolarów

Dyrektor wykonawczy firmy AMD Lisa Su znalazła się na pierwszym miejscu w zestawieniu najlepiej zarabiających prezesów w 2019 roku. Jej zarobki w ubiegłym roku wyniosły 58,5 mln dolarów.

Jak podaje Associated Press, Lisa Su jest pierwszą kobietą, która zwyciężyła w corocznym badaniu wynagrodzeń prezesów. Jej pensja na poziomie 58,6 mln dolarów wiązała się z bardzo dobrymi wynikami finansowymi potentata w branży technologicznej. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazł się David Zaslav, który kieruje grupą medialną Discovery Inc., który może liczyć na wynagrodzenie o 13 mln dolarów niższe. 

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Najlepiej zarabiający prezes. Kim jest Lisa Su?

Lisa Su piastuje stanowisko dyrektora wykonawczego od 2014 roku. Jej prezesura to okres prosperity dla spółki AMD zajmującej się m.in produkowaniem procesorów. Firma należy do jednych z lepiej notowanych spółek na Wall Street, a prognozy na 2020 rok wskazują kolejny sukces finansowy. Co ciekawe, w 2018 roku Lisa Su zarobiła 13,4 mln dolarów. Oznacza to wzrost rzędu ponad 44 mln dol. na przestrzeni roku. 

Najlepiej zarabiający prezes na świecie to kobieta, ale zestawienie nadal wskazuje na nierówność płciową w kwestii zarobków

Zestawienie wynagrodzeń  prezesów spółek notowanych na S&P 500 prezesów przez firmę Equilar wskazało na nierówność płciową. Na liście znalazło się 20 kobiet i 309 mężczyzn Poza Lisą Su najwięcej zarabiające prezeski to Marillyn Hewson z Lockheed Martin (24,4 mln dolarów) oraz Mary Barra (21,3 mln dolarów) w General Motors Co. Co ciekawe, mediana płac dla kobiet na liście wyniosła 13,9 mln dolarów przy 12,3 mln dolarów dla mężczyzn. Eksperci zwracają jednak, że problemem pozostaje bardzo mała liczba kobiet w tym zestawieniu. 

Więcej o: