Komornicy zajmują pieniądze z tarczy finansowej. Czy to zgodne z prawem? Szef PFR Paweł Borys wyjaśnia

Paweł Borys poinformował za pośrednictwem Twittera, że komornicy nie mogą zająć pieniędzy z tarczy finansowej. - Trochę przyzwoitości. To są środki na pensje pracowników, a nie komorników - powiedział szef Polskiego Funduszu Rozwoju

Kilkutygodniowe zamrożenie gospodarki pogłębiło problemy wielu przedsiębiorców, którzy przed epidemią znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, że w niektórych przypadkach komornicy wykorzystują fakt, że otrzymali oni rządowe wsparcie i zajmują pieniądze z subwencji. Paweł Borys wyjaśnił, czy takie działanie jest legalne w przypadku środków z tarczy finansowej. 

Komornicy zajmują pieniądze z tarczy finansowej. Borys: To niezgodne z prawem

"Komornicy proszę trzymać się z daleka od subwencji z #TarczaFinansowaPFR! Otrzymujemy pisma o ich zajęciach, a jest to niezgodne z prawem (art 21a ust 2a ustawy o SIR)" - poinformował za pośrednictwem Twittera Paweł Borys, powołując się na nowelę ustawy o systemie instytucji rozwoju. Znajduje się w niej zapis, że wsparcie finansowe, które otrzymali przedsiębiorcy nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju postanowił zadziałać w tej sprawie wysyłając interwencję do prezesa Krajowej Rady Komorniczej. 

Trochę przyzwoitości. To są środki na pensje pracowników, a nie komorników!

- zaapelował Paweł Borys. 

Tarcza finansowa. Co to jest? Kto może z niej skorzystać? 

Tarcza finansowa to program pomocowy PFR dla przedsiębiorców poszkodowanych na skutek epidemii koronawirusa. Jest on część tarczy antykryzysowej. Program skierowany jest do 670 tys. przedsiębiorców, a jego łączna pula to 100 mld zł. "Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce (...) Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem." - czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dotąd, z programu skorzystało blisko ćwierć miliona przedsiębiorców. 

Zobacz wideo „Kolejna tarcza w ogóle nie uwzględnia istnienia ludzi bezrobotnych”
Więcej o: