Polacy wycofują pieniądze z lokat. Rekordowo słabe dane na temat oszczędności

Popularność lokat jest najniższa w historii - wynika z najnowszego raportu firmy Expander na temat oszczędności Polaków. Nic dziwnego skoro Narodowy Bank Polski obniżył stopy procentowe do poziomów najniższych w historii. Padł również kolejny rekord - w marcu i kwietniu wypłaciliśmy z banków miliardy złotych.

Jak czytamy w raporcie Expandera, epidemia sprawiła, że w kwestiach finansowych dzieją się rzeczy, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy. Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat bankowych zakładanych w kwietniu po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Z wyliczeń Expandera wynika, że dla kwoty 10 000 zł ulokowanej na rok, przeciętna kwota odsetek spadła z 126 zł przed rokiem do 75 zł obecnie. A w następnych miesiącach lepiej nie będzie.

Oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie niestety jeszcze niższe, gdyż w maju miała miejsce kolejna obniżka stóp procentowych NBP. Za chwilę standardem może stać się stawka 0,1 proc. w skali roku, czyli tyle ile wynosi podstawowa stopa NBP. Już teraz część banków oferuje oprocentowanie wynoszące zaledwie 0,01 proc. W takim przypadku roczna lokata na 10 000 zł daje zaledwie 0,81 zł odsetek.

Rekordowo niskie oprocentowanie lokatRekordowo niskie oprocentowanie lokat Fot. Expander

"Oprocentowanie lokat bankowych spada i niestety w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niższe. Przyczyną tych zmian są oczywiście obniżki stóp procentowych NBP, ale nie tylko. Obecnie bankom nie zależy na tym, abyśmy wpłacali pieniądze na lokaty. Wręcz przeciwnie, wolą jeśli trzymamy je na nieoprocentowanych rachunkach. Obniżki stawek na lokatach tylko przyspieszają proces przenoszenie pieniędzy na konta" - pisze w raporcie Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors. 

Ogromne wypłaty gotówki

W ostatnim czasie Polacy pobili także inny rekord. Strach przed kryzysem w połączeniu z bardzo niskim oprocentowaniem lokat doprowadził do tego, że w marcu i kwietniu Polacy wypłacili z banków gotówkę o rekordowej wartości. W ciągu zaledwie 2 miesięcy wartość gotówki w obiegu (poza kasami banków) wzrosła aż o 46 mld zł, czyli aż o 20 proc. (12 proc. w marcu i 8 proc. w kwietniu). Odkąd NBP publikuje takie dane nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy tak ogromnej skali wypłat gotówki z banków. Dla porównania najgorszym miesiącu w czasie poprzedniego kryzysu, czyli w październiku 2008 r. wartość gotówki w obiegu wzrosła o 10 proc., ale już miesiąc późnej spadła o 1 proc.

Więcej o: