Euronet. Limit na wypłaty gotówki z bankomatu kilkukrotnie zmniejszony. Ile można wypłacić?

Euronet zmienił limity na wypłaty gotówki ze swoich bankomatów. Od jakiegoś czasu można wypłacić kilkukrotnie mniej pieniędzy, niż przed pandemią. Ograniczenia nie rozumie mBank, jeden z największych klientów sieci bankomatów.

Gdy wybuchała pandemia, ludzie na świecie zaczęli masowo wypłacać pieniądze z banków, czego przykładem może być Rosja. Nie ominęło to też Polski, gdzie w samym marcu do obiegu w gotówce weszło 28 mld złotych. To ogromny wzrost, bowiem przez pierwsze dwa miesiące 2020 roku było to jedynie 2,2 mld zł. Jak zapewniał w rozmowie z "Faktem" rzecznik Związku Banków Polskich, Przemysław Barbrich, nie sprawiło to, że w polskim systemie bankowym zabrakło gotówki i pojawiły się problemy z jej dostawą do bankomatów. Mimo to największa sieć bankomatów w Polsce zdecydowała się wprowadzić limity na jednorazową wypłatę.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Euronet wprowadził limity w bankomatach. Ile można wypłacić?

W bankomatach Euronetu można jednorazowo wypłacić od jakiegoś czasu jedynie 1000 zł naraz. Jeśli potrzebujemy większej ilości gotówki, to można to zrobić w kilku turach. Pojawiły się więc głosy, że Euronet w ten sposób chce zwiększyć zyski z prowizji, która jest pobierana od banku (a czasem także od klienta) przy każdorazowej wypłacie.

Ewa Mizołek, dyrektorka marketingu i wsparcia spółki tłumaczy jednak, że limit ma na celu zapewnienie dostępu do gotówki jak największej liczbie klientów i jest tymczasowy. Decyzja została podjęta na podstawie wzrostu wartości jednostkowej wypłaty gotówki w ostatnich miesiącach. 

Business Insider pisze, że banki nie rozumieją decyzji Euronetu, gdyż same nie ograniczają dostępu do zdeponowanej gotówki swoim klientom. Do tego grona należy m.in. mBank, jeden z największych klientów sieci bankomatów.

W mBanku klient może sam ustalić swój dzienny limit na wypłatę gotówki z bankomatu. Jego maksymalna dzienna wartość wynosi 500 000 zł, minimalna oczywiście 0 zł. Oczywiście limit wypłat ustanawiany jest ze względów bezpieczeństwa

– tłumaczy w rozmowie z BI Kinga Rulka-Wojciechowska z biura prasowego mBanku.

Więcej o: