- Wiemy, że dziś wiele gospodarstw domowych znalazło się także w poważnych kłopotach płynnościowych, wiele z tych gospodarstw ma zaciągnięte kredyty hipoteczne - tłumaczyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, omawiając funkcjonowanie nowych wakacji kredytowych, jednej z najważniejszych zmian wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.
Wakacje kredytowe to rozwiązanie przygotowane dla osób, które po 13 marca bieżącego roku straciły pracę bądź główne źródło dochodu. Zawieszenie dotyczy zarówno spłaty kapitału, jak i odsetek.
Wprowadzamy jasne i ustawowe zasady dotyczące możliwości skorzystania z wakacji kredytowych dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w której kredytobiorca - jeśli jest to małżeństwo, to jeden ze współmałżonków - utracił pracę w wyniku COVID, wówczas takie wakacje będę należne z mocy ustawy.
- wyjaśniała minister rozwoju.
Rozwiązanie dotyczy umów kredytowych zawartych przed 13 marca na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Ponadto, należy pamiętać, że z wakacji skorzystać można w zakresie jednego kredytu hipotecznego i konsumenckiego.
Aby zawiesić spłatę kredytu, należy doręczyć specjalny wniosek, w którym poza danymi podstawowymi kredytobiorca określa czas zawieszenie umowy (sam decyduje, czy zawiesza na miesiąc, dwa bądź trzy), ale także potwierdzenie, że po 13 marca 2020 roku stracił on pracę lub główne źródło dochodu. Jak czytamy w ustawie, "wykonanie umowy zostaje zawieszone z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, na okres wskazany przez kredytobiorcę we wniosku, nie dłuższy niż 3 miesiące". W zależności od długości wakacji kredytowych termin spłaty kredytu zostanie opóźniony.