Kopalnia Jastrzębie-Bzie nowym ogniskiem koronawirusa. Łącznie już 5200 górników zakażonych

Epidemia koronawirusa zbiera kolejne żniwo wśród górników. W kopalni Jastrzębie-Bzie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, potwierdzono 226 nowych przypadków COVID-19. Łącznie liczba zakażonych górników przekroczyła już 5200 przypadków.

Kopalnia Jastrzębie-Bzie to nowe ognisko koronawirusa. Badania wykazały, że 226 górników zatrudnionych w placówce należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest zakażona.

"W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 2990 przypadków zarażenia koronawirusem. W Pniówku jest to 1587 osób, 1148 osób w Ruchu Zofiówka, 226 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 16 osób w kopalni Budryk i 13 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywają 202 osoby" - podała spółka w komunikacie cytowanym przez Nettg.pl.

Koronawirus w kopalniach. Choruje 5200 górników

Wzrost zachorowań odnotowano też w innej kopalni. Pozytywny test na COVID-19 przeszło 164 górników z kopalni Marcel w Radlinie. Tym samym oficjalna liczba górników chorych na koronawirusa przekroczyła 5200 przypadków.

Łukasz Szumowski komentuje fatalne dane i zapowiada: Za ponad dwa tygodnie duży spadek

Minister zdrowia, komentując wzrost liczby zachorowań, stwierdził, że najwyższe od początku epidemii w Polsce "wynikają z przyprowadzenia 50 tysięcy przesiewowych badań w kopalniach".

- Mamy jedno ognisko - to prawda, bo epidemia się nie skończyła i nie skończy się tak szybko. Będziemy mieli ogniska to tu, to tam, najczęściej w zakładach pracy - powiedział minister.

Rząd wstrzymuje wydobycie w kopalniach

Wzrost zachorowań wśród górników zmusił rząd do wstrzymania wydobycia węgla w 12 państwowych kopalniach. Górnicy, jak ogłosił Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych, pod ziemię nie zjadą przez trzy tygodnie.

Część górników obawia się jednak, że czasowe wstrzymanie prac zmieni się w likwidację miejsc pracy. W liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego żądają, by Sasina od spraw górnictwa odsunąć. Jego decyzję nazywają wprost "głupią".

Koronawirus. Polska na drugim miejscu w UE

Liczba nowych zakażeń koronawiursem jest w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, bardzo duża. Pod względem infekcji przewyższa nas tylko Szwecja, która nie wprowadziła restrykcyjnych obostrzeń. Tam na dzień 7 czerwca odnotowano 843 zakażenia. Polska, z wynikiem zakażeń na poziomie 575 znalazła się na drugim miejscu.

Czytaj też: Płaca minimalna miała wynieść 3000 zł, ale wzrost będzie symboliczny. Negocjacje jednak po wyborach

Pozostałe kraje UE z koronawirusem radzą sobie znacznie lepiej - we Francji i Portugalii stwierdzono 343 chorych, w Niemczech 300, a w Hiszpanii 240. Wiele krajów - Dania, Irlandia, Grecja, Finlandia - odnotowuje dzienni przyrost zachorowań o zaledwie 10-25 przypadków.

Więcej o: