Poczta Polska musi ścigać za abonament RTV. Prosi jednak o "umożliwienie wykonania intencji" Sasina

Jacek Sasin poinformował, że poprosił podległą mu Pocztę Polską, by nie ścigała Polaków za nieopłacony abonament RTV. Pocztowcy w opublikowanym komunikacie przyznają, że dziś to niemożliwe - przypominają, że prawo zobowiązuje ich do ściągania należności. Poczta poprosiła jednak KRRiT oraz resort finansów o "umożliwienie wykonania intencji" ministra Sasina.

Poczta Polska odniosła się do zapewnień, które Jacek Sasin opublikował na początku tygodnia na Twitterze. Przypomnijmy - minister aktywów państwowych, któremu podlega kilkaset spółek, w tym Poczta, zapewnił, że zwróci się do niej z prośbą, by nie podejmowała działań związanych z wykrywaniem nieopłaconego abonamentu RTV. - Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - napisał Sasin.

Jacek Sasin obiecuje, nie będzie ścigania za abonament RTV. Poczta przypomina prawo

Poczta Polska wydała w sprawie komunikat. Zaczyna się od przypomnienia obowiązującego prawa.

"Obecnie kwestia opłat abonamentowych dotyczy obszarów odpowiedzialności wielu instytucji: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Finansów. Rola operatora wyznaczonego, którym jest Poczta Polska S.A., sprowadza się wyłącznie do obsługi procesu pobierania opłat abonamentowych, w tym przyjmowania, ewidencjonowania oraz kontroli obowiązku ich uiszczania" - wyjaśniają pocztowcy.

Poczta Polska prosi ministerstwa o umożliwienie "wykonania intencji" Jacka Sasina

Poczta zapewnia jednak, że prośbę Jacka Sasina postara się spełnić. W tym celu potrzebne są jednak konkretne działania innych państwowych organów.

"Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu wykonanie w/w intencji."

Poczta przypomina, że prowizja za pobieranie opłat abonamentowych to część jej dochodu

Pocztowcy przypominają też, że zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie decyzje odnośnie umorzenia należności za nieopłacony abonament RTV może podejmować wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Czytaj też: Abonament RTV. Kto nie musi płacić? Kto jest zwolniony? Lista zasad zwalniających z opłat

Narodowy operator przypomina też, że prowizje z tytułu realizacji zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych to jedno ze źródłem jego przychodów.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Hotel dla psów na skraju przetrwania. 'Ratujmy miejsce, które kochamy'

Prawnik: Oświadczenie nie zmienia prawa

Gazeta.pl spytała eksperta o to, co musiałoby się wydarzyć, by poniedziałkowa deklaracja ministra Sasina mogła wejść w życie.

- Oświadczenie ministra Sasina o tym, że Poczta nie będzie ścigać za niepłacenie za abonament, nie zmienia stanu prawnego. Tak wielkiej mocy minister nie ma. Organy władzy publicznej powinny kierować się przepisami prawa, a nie zachcianką tego czy innego polityka w związku z kampanią wyborczą - wyjaśnił dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Więcej o: