Sanepid ostrzega przed serkiem z Biedronki. Zawiera groźną bakterię

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o tym, że jedna z partii zakopiańskiego serka dostępna w sklepach sieci Biedronka zawiera bakterię Listeria monocytogenes.

Chodzi o serek zakopiański marki "Światowid z gór" w opakowaniu o pojemności 200 gramów. Bakteria została wykryta tylko w konkretnej partii, której numer seryjny i data minimalnej trwałości to 14.07.2020 roku. Jego producentem jest SM Mlekovita

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce

Sanepid. Biedronka wycofuje ze sprzedaży serek z bakterią 

Niebezpieczna dla zdrowia partia produktu jest już wycofywany ze sprzedaży, ale kupując serek w sklepach sieci Biedronka warto sprawdzić datę ważności produktu. Dotyczy to również osób, które zakupiły go wcześniej. Jeśli na opakowaniu znajduje się wyżej wymieniona data, serka nie należy spożywać. 

GIS podaje, że bakterie Listeria monocytogenes zostały wykryte w jednej z pięciu próbek partii, które zostały sprawdzone przez urząd kontroli żywności. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Mlekovitę oraz niezależne laboratorium z inicjatywy Biedronki nie wykazały obecności groźnej dla zdrowia bakterii. 

Partia serka zakopiańskiego wycofana ze sprzedażyPartia serka zakopiańskiego wycofana ze sprzedaży GIS

Serek zakopiański wycofany ze sprzedaży z powodu bakterii. Dlaczego listerioza jest groźna? 

Listeria monocytogenes to bakteria niebezpieczna przede wszystkim dla osób starszych oraz kobiet w ciąży. Spożycie produktu zawierającej ją może prowadzić do listeriozy. Choroba ta w przypadku ciężarnych może prowadzić do obumarcia płodu bądź choroby dziecka, natomiast dla osób starszych może wiązać się z powikłaniami w postaci zapalenia opon mózgowych. Osoby nie znajdujące się w grupie ryzyka mogą być spokojne, gdyż zwykle chorobę przechodzą bezobjawowo. 

Bakteria występują powszechnie w środowisku naturalnym w wodzie i glebie. Zwierzęta przechodzą chorobą również bezobjawowo, stąd przedostaje się ona do mleka czy mięsa. 

Więcej o: