Wiceminister finansów zdradza, ile pieniędzy ma państwo. "Dochody pozwalają pokrywać potrzeby"

Piotr Patkowski, wiceminister finansów odpowiedzialny za budżet, zdradził, ile środków znajduje się na bieżących rachunkach budżetowych państwa. Czy jest szansa, że nowelizację budżetu poznamy przed wyborami? Według ekspertów rząd szykuje w niej nowe podatki i deficyt sięgający 100 mld zł.

Czy epidemia koronawirusa może sprawić, że państwo nie będzie miało odpowiednich środków, by realizować zadania? Piotr Patkowski, wiceminister finansów odpowiedzialny za budżet, zapewnił w rozmowie z 300Gospodarka, że w ostatnich tygodniach podatkowe wpływy do budżetu wzrosły

- Obecnie na rachunkach bieżących państwo ma o ok. 10 mld zł więcej niż pod koniec maja - wyjaśnił.

Ile pieniędzy ma państwo? "Od tygodni dochody są mniejsze"

Patkowski przyznał, że, "od wielu tygodni, dochody podatkowe są mniejsze, niż to przewidywaliśmy, zarówno w porównaniu rok do roku, jak i zgodnie z planem budżetu na rok 2020". Zapewnił jednak, że środków na realizację poszczególnych zadań nie zabraknie

- Na rachunkach bieżących budżetu państwa mamy około 100 miliardów złotych, w związku z czym dochody ciągle wpływają i ciągle jesteśmy w stanie pokrywać wszystkie potrzeby finansowe państwa - zapewnił.

Zobacz wideo Gość programu 'Studio Biznes': Rząd zamyka te kopalnie, w których przypadków koronawirusa jest mało

Nowelizacja budżetu latem. "Ma dać impuls"

Patkowski przyznał też, że czeka nas nowelizacja budżetu. Nie ma jednak jeszcze całkowitej pewności, kiedy nastąpi. "Pozostaniemy dalej w okresie miesięcy letnich" - wyjaśnił.

Zapewnił jednocześnie, że zarówno nowelizacja tegorocznego budżetu, jak i ustawa budżetowa na rok 2021, "będą po to, żeby gospodarce dać bardzo mocny impuls fiskalny już nie tylko broniący miejsca pracy i naszych przedsiębiorców, ale dać impuls wychodzenia z Covid-19 w tempie możliwie jak najszybszym".

Jak duży może być deficyt. Ekspert: Nawet 100 mld zł. Będą podwyżki podatków

Czy rząd będzie zwlekać z nowelizacją budżetu, by zaprezentować ją dopiero po wyborach prezydenckich? Trudno to ocenić, jednak zdaniem ekspertów dziura budżetowa może być pokaźna.

- Deficyt może sięgnąć ponad 100 mld złotych w najczarniejszym scenariuszu. W lipcu czeka nas najprawdopodobniej nowelizacji budżetu - wyjaśnił w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl i gospodarzem programu "Studio Biznes",  Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów.

Co czeka nas na jesieni? Według Koteckiego, dyrektora Instytutu Odpowiedzialnych Finansów rząd już szykuje podwyżki podatków i już teraz musi zacząć szukać głębokich oszczędności.

Zmiany kadrowe w resorcie finansów

Piotr Patkowski do Ministerstwa Finansów trafił w połowie kwietnia. Wtedy to resort poinformował, że Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski nie są już podsekretarzami stanu. Pierwszy z wiceministrów, którego Patkowski zastąpił, został powołany na prezesa Pekao SA.

Czytaj też: Piotr Patkowski, wiceminister finansów: Lepiej sobie pozwolić na poluzowanie deficytu

Piotr Patkowski to absolwent prawa Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stażysta i współpracownik Instytutu Sobieskiego. "Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (...) Na początku 2020 r. mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wraz z nim do ministerstwa finansów trafiła Anna Chałupa. Jest absolwentką ekonomii (specjalność Ekonomia Menedżerska) oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. "W latach 2013-2018 audytor wewnętrzny, a następnie dyrektor finansowy w spółce prawa handlowego. Jednocześnie pełniła funkcję prokurenta (2014-2018). W 2014 r. uzyskała Certyfikat Księgowy Ministra Finansów RP. Od lipca 2018 r. dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu" - poinformował resort. 

Zmiany w Ministerstwie Finansów na poziomie wiceministrów, ale i samych ministrów są powszechne za rządów PiS. W tym czasie resort posiadła sześciu szefów. Obecnie tę funkcję pełni Tadeusz Kościński od listopada 2019 roku. Możliwe jednak, że Tadeusz Kościński, obecny minister finansów, również pożegna się ze stanowiskiem - aplikował bowiem w konkursie na dyrektora Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który ma siedzibę w Londynie. Kościński pracował w Wielkiej Brytanii jeszcze na długo przed rozpoczęciem kariery w polskim rządzie.

Więcej o: