676 mln zł na pomoc dla rolników z powodu suszy. Pieniądze wesprą też koła gospodyń wiejskich

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie 676 mln zł na pomoc dla rolników z powodu ubiegłorocznej suszy oraz 31,6 mln zł na dotacje dla kół gospodyń wiejskich. Decyzję podjęto jednogłośnie.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych - po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku ministra finansów - przesunięcie środków nastąpi z rezerw celowych na realizację projektów finansowych ze środków unijnych (600 mln zł na pomoc dla rolników oraz 31,6 mln zł na koła gospodyń wiejskich) oraz ze środków na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa (76 mln zł na pomoc dla rolników).

Zobacz wideo Mamy suszę, a kolejne nierozważne osoby zdecydowały się na wypalanie traw. Przyłapał je policyjny dron

Prawie 32 mln złotych na wsparcie kół gospodyń wiejskich

Na realizację przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) pomocy dla gospodarstw rybackich z powodu suszy, huraganu, gradu i deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi zostanie przekazanych 676 mln zł, a na wsparcie koła gospodyń wiejskich - 31 656 tys. zł

Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że wykorzystanie rezerwy celowej na finansowanie projektów unijnych kształtuje się na poziomie 26 proc. Zapewnił, że przejściowe finansowanie z tej rezerwy pomocy dla rolników dotkniętych suszą nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla realizacji programów unijnych, ani dla bieżącego ich funkcjonowania. Natomiast wykorzystanie rezerwy celowej na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa kształtuje się obecnie na poziomie 18 proc.

Z kolei wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że dotychczas w ramach pomocy z powodu suszy wypłacono za ubiegły rok 1 243 mln zł, z czego 710 mln zł w ub. roku i  533 mln zł w tym roku.

Ile wyniosą odszkodowania dla poszkodowanych rolników?

Odszkodowania wypłacane są producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy, huraganu, gradu deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, powstałe na powierzchni uprawy objętej co najmniej 30 proc. danej uprawy.

- Ta kwota 676 mln pozwoli nam wypłacić wszystkie środki powyżej 30 proc. tej straty […] Ale nie mamy limitu de minimis i będziemy mogli je wypłacić - być może jeszcze w tym roku -  jeżeli nowela budżetu nam na to pozwoli i dostaniemy limit dodatkowy z Komisji Europejskiej. […] Jeżeli nie dostaniemy tego limitu dodatkowego, to sprawa będzie załatwiona dopiero w I kwartale przyszłego roku - powiedział Białkowski.  

Poinformował, że wniosek o przyznanie dodatkowego limitu de minimis został złożony na przełomie kwietnia i maja.

Więcej o: