Indie. Jezioro samoistnie zmieniło kolor na różowy. Powodów może być kilka

Jezioro Lonar w stanie Maharasztra w Indiach zmieniło kolor na różowy. Badacze wskazują kilka powodów niezwykłego zjawiska, m.in. obecność glonów bądź zwiększenie zasolenia.

Jak podaje CNN, takie zjawisko nie jest obce geologom, gdyż jeziora, które podlegają podobnym metamorfozom, znajdują się w stanie Utah w USA oraz w Australii.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy

Indie. Jezioro zmieniło barwę na różową. Naukowcy mają dwie teorie

Lokalny geolog Gajananan Kharat przyznał, że jezioro Lonar zmieniało wcześniej barwę, ale nigdy aż tak bardzo. - W tym roku jest ono szczególnie różowe, ponieważ zasolenie wody wzrosło, a przy tym zmniejszyła się jej ilość - powiedział geolog cytowany przez CNN

Innym powodem dziwnego zjawiska może być obecność czerwonych glonów. Na razie zarówno ta, jak i inne tezy, nie została potwierdzona. Naukowcy pobrali natomiast kilka próbek wody z jeziora, dopiero po przestudiowaniu ich będą mieli pewność, dlaczego zmieniło ono kolor. 

Jezioro Lonar znajduje się 500 kilometrów na wschód od Bombaju. Powstało w wyniku uderzenia meteorytu w Ziemię 50 tys. lat temu. Miejsce jest znaną atrakcją turystyczną. 

Więcej o: