Senator PO wytknął Morawieckiemu kolejne kłamstwo. Chodzi o emerytury rocznika 1953

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pochwalił się przyjęciem przez rząd korzystnych zmian dla emerytów urodzonych w 1953 r., którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury. Senator Wadim Tyszkiewicz (PO) wytknął jednak Prezesowi Rady Ministrów, że to właśnie rząd PiS na przestrzeni lat blokował wprowadzenie zmian.

"Premier Morawiecki właśnie triumfalnie ogłosił, że 'zdecydował się naprawić kolejny błąd Platformy i wykonać wyrok TK sprzed ponad roku, żeby sprawiedliwości dla osób z rocznika 1953 stało się zadość'. Tymczasem projekt ustawy w tej sprawie, przygotowany i przyjęty przez Senat od grudnia ub. roku zalega w Sejmie" - napisał w poście na Facebooku senator PO Wadim Tyszkiewicz.

W swoim poście Tyszkiewicz opublikował także kalendarium wydarzeń związanych z obniżką emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Zostało ono opracowane przez senatora Marka Borowskiego.

  • "2012 r. - nowelizacja ustawy emerytalnej z błędem, który ok. 50 tys. osób (głównie kobietom ur. w 1953 r.) zaniżył emerytury.
  • 2016 r. - petycja do Sejmu z postulatem naprawienia błędu. PiS odrzuca petycję.
  • 2017 r. - analogiczna petycja wpływa do Senatu. PiS odrzuca petycję.
  • 2019 r. marzec -TK, odpowiadając na pytanie sądu, potwierdza istnienie błędu i nakazuje jego poprawienie.
  • 2019 r. czerwiec - grupa senatorów PO wnosi projekt ustawy, naprawiający błąd. Rząd nie zgłasza zastrzeżeń,senatorowie PiS wstrzymują się od głosu – w sierpniu Senat przyjmuje projekt i przesyła do Sejmu.
  • 2019 r. I poł. września -  projekt widnieje w porządku obrad Sejmu.
  • 2019 r. II poł. września - na żądanie Morawieckiego projekt zostaje zdjęty z porządku obrad i w związku z końcem kadencji Sejmu ląduje w koszu!
  • 2019 r. grudzień - Senat ponownie przyjmuje projekt i przekazuje do Sejmu. Projekt zalega w zamrażarce.
  • 2020 r. - Przedstawiciel wnioskodawców (Marek Borowski) wysyła do p.Witek trzykrotnie monity: 21-go stycznia, 2-go marca i 13-go maja – zero odpowiedzi.
  • 2020 r. czerwiec - Zbliżają się wybory. PiS przypomina sobie o emerytkach, a p. Morawiecki z właściwą sobie bezczelnością oświadcza jak na wstępie"

- podano w kalendarium. 

Rząd przyjął projekt zmian w naliczeniach emerytur dla rocznika 1953

We wtorek Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 r., którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury. Cześć z nich otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie - średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób, podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz wideo Politycy PiS uderzają w osoby LGBT. Biedroń: Wiele matek boi się o swoje dzieci

8 lat temu emeryci dowiedzieli się, że muszą pracować dłużej. Nie potrafiono poradzić sobie wtedy z dziurą budżetową ani z uszczelnieniem systemu podatkowego. My przywróciliśmy wiek emerytalny, zgodnie z naszą obietnicą, i godne życie na emeryturze - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji.

Więcej o: