Rekordy zakażeń, prezydent na wojnie z sądami i "gabinet nienawiści". Brazylia ma problem nie tylko z koronawirusem

Maria Mazurek
Prezydent Brazylii długo bagatelizował koronawirusa, potem bojkotował decyzje lokalnych władz, które próbowały walczyć z jego rozprzestrzenianiem się w kraju. Efekt jest taki, że Brazylia staje się nowym światowym centrum pandemii, a nowe rekordy zakażeń lub zgonów chorych padają niemal codziennie. A Jair Bolsonaro obsadza kolejne stanowiska w rządzie wojskowymi i toczy spory z Sądem Najwyższym, który musiał wydać nakaz publikowania pełnych danych o epidemii.

Światowa Organizacja Zdrowia za nowe epicentrum pandemii koronawirusa uznaje całą Amerykę Południową, ale sytuacja najgorzej wygląda w Brazylii. Brazylijskie władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą, ale trudno mówić o optymizmie, kiedy liczba nowych przypadków oscyluje wokół 20 tysięcy dziennie, a w Sao Paulo masowo kopane są setki grobów. We wtorek 16 czerwca padł rekord: 34 918 potwierdzonych zakażeń.  

Brazylia. Rekordy zakażeń, ponad tysiąc zmarłych dziennie

Do tego znów zmarło ponad tysiąc chorych na COVID-19 - według brazylijskiego resortu zdrowia były to 1282 osoby. Pod tym względem Brazylia trafia na pierwsze miejsce światowych statystyk. Ministerstwo Zdrowia od niedawna ma nowego szefa - jest nim generał bez doświadczenia medycznego. Wcześniej, w ciągu miesiąca z rządu odeszło dwóch ministrów zdrowia, którzy nie zgadzali się z decyzjami prezydenta

Prezydent Jair Bolsonaro stawia na wojskowych

- To na pewno wzbudza duże zastrzeżenia, dlatego że mówimy o kraju, który jeszcze nie tak dawno był rządzony przez wojskowych. Dyktatura wojskowa zaczęła się w Brazylii w 1964 roku i trwała do 1985 - przypomina Monika Sawicka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacji Terra Brasilis. 

- Ludzie są zmęczeni, tutaj się bardzo wiele rzeczy dzieje w polityce i czasami się więcej mówi o polityce niż o COVID-19 - mówi z kolei Grzegorz Mielec, Polak od kilkunastu lat mieszkający w Brazylii. 

Więcej relacji z Sao Paulo i informacji o tym, jakie Sąd Najwyższy ma zastrzeżenia wobec Jaira Bolsonaro w najnowszym odcinku programu "Oko na Świat".

Więcej o: