GIF wycofuje z obiegu serię dwóch leków. Pomieszano opakowania, zamienne zażywanie leków jest groźne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży partie dwóch leków. Chodzi o Nasen oraz Furosemidum Polfarmex, które zostały pomieszane w opakowaniach. Naprzemienne zażywanie tych leków jest groźne dla zdrowia oraz życia.

Powodem wycofania przez GIF leków jest pomieszanie dwóch partii innych leków ze sobą, co nazwane zostało w komunikacie "zidentyfikowaniem wady jakościowej". W opakowaniu zbiorczym przeznaczonym tylko na Nasen znalazły się kartoniki z Furosemidum Polfarmex, a do opakowania zbiorczego Furosemidum Polfarmex trafiły pojedyncze kartoniki z Nasenem. 

Zobacz wideo Studio Biznes

GIF wycofuje serię leków Nasen oraz Furosemidum Polfarmex

Sprawę zgłosiła hurtownia leków, co pozwoliło precyzyjnie zidentyfikować problematyczne partie. GIF wycofał w rygorze natychmiastowej wykonalności następujące serie leków:

  • Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie;
  • Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie.

Nasen to lek stosowany w leczeniu bezsenności, ma działanie uspokajające i nasenne. Z kolei Furosemidum Polfarmex używany jest przy nadciśnieniu tętniczym. GIF informuje, że zamienne stosowanie tych leków, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Z tego powodu nie są wymagane dowody przeprowadzone post factum na okoliczność możliwości wystąpienie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, wystarczające jest samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. 

GIF podaje, że pacjenci korzystający w terapii z następujących leków, powinni sprawdzić serię na opakowaniu i niezwłocznie zwrócić lek, jeśli jest to zagrożona partia. Inspektorat przypomina jednocześnie o konieczności jak najszybszego kontaktu z lekarzem w celu wznowienia terapii. 

Więcej o: