Nowe dotacje dla firm. Przedsiębiorcy nie będą musieli ich zwracać

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wprowadziła program dotacji dla średnich firm. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać nawet ponad 400 tys. zł bezzwrotnej pomocy na wydatki związane z bieżącą działalnością.

Mimo odmrożenia gospodarki oraz powolnego wychodzenia z kryzysu, wielu przedsiębiorców wciąż zmaga się z trudnościami finansowymi. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą zgłosić się po rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej. Bezzwrotne dotacje dla średnich firm zdecydowała się także wprowadzić Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 42

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała dotacje dla firm. Ponad 400 tys. zł w ramach dofinansowania

PARP informuje, że dotacje można przeznaczyć na wydatki związane z bieżącą działalnością. Skorzystać z nich mogą średni przedsiębiorcy (do 250 osób zatrudnionych), których obroty nie są wyższe niż 50 mln euro albo roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. W ramach dotacji można otrzymać maksymalnie 429 827 zł. Na wysokość kwoty wpływa liczba osób zatrudnionych oraz okres udzielenia pomocy (od jednego do trzech miesięcy). Przypominamy, że pomoc jest bezzwrotna, a ubiegać się o nią można nie posiadając wkładu własnego.

Bezzwrotne dotacje dla średnich firm. Na co można je przeznaczyć? 

W komunikacie na stronie PARP czytamy, że z dotacji skorzystać mogą przedsiębiorca, który "w dniu udzielenia pomocy znajduje się w trudnej sytuacji lub odnotował spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku". 

Pomoc przeznaczyć można na koszty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zawiera się w tym wydatki związane z opłaceniem mediów, wynajmu powierzchni biurowej czy ubezpieczenia działalności. 

Aby złożyć wniosek o dotacje, należy przede wszystkim spełnić kryteria związane z liczbą zatrudnionych osób oraz wysokością obrotów, a także powiązań, które łączą przedsiębiorcę z innymi podmiotami. Instrukcja dotycząca wnioskowania znajduje się w TYM MIEJSCU. Na stronie parp.gov.pl znajduje się także szczegółowy opis programu.