Tarcza antykryzysowa, czyli szereg ustaw wprowadzonych w celu złagodzenia konsekwencji kryzysu gospodarczego, jest na bieżąco poprawiana oraz aktualizowana przez rządzących. Dopisywane są do niej także kolejne rozwiązań mające pomóc przede wszystkim przedsiębiorcom.
Już wkrótce w życie wejdzie tarcza antykryzysowa 4.0. Na początku czerwca została ona przyjęta przez Sejm, natomiast w czwartek 18 czerwca prace nad nią skończył Senat RP. Senatorowie opozycji, którzy mają większość w izbie wyższej, wprowadzili do ustawy ponad 100 poprawek. Chodzi o zmiany o charakterze redakcyjnym, jak i merytorycznym. Poprawki merytoryczne dotyczą wykreślenia zapisów, które według senatorów nie są związane z walką ze skutkami epidemii oraz kryzysu gospodarczego. Członkowie izby wyższej zauważali, że niedociągnięcia wynikają z szybkości procedowania ustawy.
Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które są w trudnej sytuacji finansowej, Na ten cel przeznaczono 570 mln zł. Rząd przewiduje, że program dopłat do odsetek może wygenerować sprzedaż pożyczek na ponad 30 mld zł. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia.
Dodatkowo wprowadzone zostaną wakacje kredytowe dla osób, które straciły pracę po 13 marca bieżącego roku. Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, mogą zawiesić spłatę rat kredytu na okres od jednego do trzech miesięcy.
Ustawa trafi teraz do Sejmu, który będzie mógł przyjąć lub odrzucić poprawki wprowadzone przez Senat.