Smutny koniec ZM Henryk Kania. Upadłość oficjalnie potwierdzona, nowym właścicielem Cedrob

Zakłady Mięsne Henryk Kania oficjalnie upadły - poinformował sąd w Katowicach. Stało się to rok po pierwszych informacjach o poważnych długach, w jakie popadła spółka.

ZM Kania oficjalnie upadły - ogłosił katowicki sąd gospodarczy. Jednocześnie orzeczenie potwierdza sprzedaż części przedsiębiorstwa na rzecz nowego właściciela. Za kwotę 100 mln zł netto zostanie nim Cedrob, jeden z liderów branży mięsnej w Polsce.

Ciechanowska spółka planuje osiągnąć docelowo, po przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego, produkcję w zakładach ZM Kania na poziomie 4 tys. ton miesięcznie. 

Wierzyciele mogą zgłaszać wierzytelności. ZM Henryk Kania oficjalnie upadły

Wniosek o upadłość został złożony w grudniu 2019 roku - pół roku po tym jak wyszło na jaw, że firma ma spore długi. 

Sąd wezwał również wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności sędziemu komisarzowi w terminie trzydziestu dni od dnia publikacji obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Niemal miliard złotych straty i postępowanie w prokuraturze. Jak upadały ZM Henryk Kania

Zakłady Mięsne Henryk Kania są notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy od marca 2012 r. Jeszcze w 2018 roku sytuacja firmy wydawała się dobra - przychody ze sprzedaży wyniosły 1,14 mld zł. W 2019 roku w wynikach firmy pojawiła się jednak strata wynosząca ok. 900 mln zł. W pierwszym kwartale 2020 r. spółka osiągnęła niewielkie przychody, wyniosły one zaledwie 43 tys. zł.

O kłopotach ZM Henryk Kania usłyszeliśmy rok temu, kiedy to okazało się, że firma ma spore, sięgające kilkuset milionów złotych długi. Właściciel tłumaczył je nieudaną współpracą z podwykonawcą.

W sprawie ZM Henryka Kania toczy się postępowanie w prokuraturze. Prowadzi ona postępowanie związane z "popełnieniem przez prezesa zarządu spółki przestępstw skutkujących przysporzeniem majątkowym". Wystąpiła do urzędu skarbowego o zajęcie blisko 15 mln zł na poczet pokrycia ewentualnych zobowiązań.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa 4.0 z ponad setką poprawek od Senatu. W niej wakacje kredytowe i dopłaty do odsete

W maju tego roku Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ogłosił, że Henryk Kania, długoletni szef Zakładów Mięsnych, jest poszukiwany listem gończym.

Zobacz wideo Rekordy zakażeń, prezydent na wojnie z sądami. Brazylia ma problem nie tylko z koronawirusem [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: