Zakaz handlu w niedziele zostaje. Jadwiga Emilewicz: Rząd nie rozważa zniesienia

Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że nie ma obecnie powodów, by zakaz handlu w niedziele musiał zostać zawieszony lub wycofany. Wicepremierka zapewnia, że konsumpcja wraca do poziomów sprzed pandemii. Tymczasem organizacje zrzeszające pracodawców i przedsiębiorców apelują, by z ograniczenia zrezygnować.

Jadwiga Emilewicz, wicepremierka, ministra rozwoju, rozwiała wątpliwości dotyczące jednej z najważniejszych zmian, jakie wprowadziły rządy Zjednoczonej Prawicy.

- Rząd nie rozważa zniesienia zakazu handlu w niedziele. Dziś nie rozważamy takiego scenariusza - poinformowała podczas spotkania z dziennikarzami.

Jadwiga Emilewicz zapewnia: konsumpcja wraca do normy

Jedna z liderek koalicyjnego Porozumienia wyjaśniła też, że stan konsumpcji, jaki osiągamy dziś, jest porównywalny z tym, z czym mieliśmy do czynienia na początku roku, przed pandemią.

- Dzisiaj zatem nie widzimy konieczności, by ten zakaz był zniesiony. Ale, oczywiście, analizujemy na bieżąco rynek - dodała wicepremier.

Eksperci apelują do rządu. Zakaz handlu w niedziele może być przeszkodą dla gospodarki

O zniesienie zakazu handlu w niedzielę w czasie stanu epidemii oraz przez 180 dni po jego zniesieniu apelowała m.in. Rada Przedsiębiorczości.

-  Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów - argumentowała organizacja.

Czytaj też: Sondaż: Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali konkretne powody

Wcześniej podobne stanowisko wystosował Lewiatan, oraz Pracodawcy RP i Polska Rada Centrów Handlowych.

Zawieszenie zakazu rekomenduje też Polsce Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. OECD twierdzi, że czasowe przywrócenie handlu w niedziele byłby wsparciem dla sektora detalicznego.

Zobacz wideo Polacy muszą być gotowi na większe opłaty w bankach? Łukasz Kijek zaprasza na najnowszy odcinek programu 'Studio Biznes'
Więcej o: