Zakaz handlu. Czy 21 czerwca to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Dopiero jednak 2020 rok przyniósł zamknięcie sklepów niemal w każdą niedzielę z kilkoma wyjątkami. Czy jutro są otwarte sklepy? Czy 21 czerwca to niedziel handlowa?

Wzorem państw zachodnich PiS postanowił wprowadzić w Polsce zakaz handlu w niedzielę. Zmiana ta miała przynieść dwojakie skutki. Z jednej strony, pracownicy mieli zyskać więcej czasu dla rodziny, co udało się osiągnąć. Po drugie, reforma miała wspierać małe sklepy, kosztem dużych sieci. Tak jednak się nie stało, wiele mniejszych przedsiębiorców musiało zwinąć swój biznes. Ponadto przepisy udaje się obchodzić, a zakaz handlu przestaje realnie obowiązywać.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Wyniki za 2020 rok mogą być dramatyczne dla handlowców. Zakaz handlu zaczął obowiązywać w pełni, a w tym roku tylko siedem niedzieli zostało wyznaczonych jak handlowe (z czego trzy już za nami). Ponadto przyszedł kryzys związany z koronawirusem. Ta mieszanka może generować sporo problemów. Organizacje handlowe apelują w związku z tym do rządu, by ten tymczasowo zniósł zakaz handlu w niedzielę. Polska Rada Centrów Handlowych uważa, że jest to potrzebne, by można było wrócić do obrotów sprzed zamrożenia gospodarki. 

Niestety rząd takich planów nie ma. I to mimo coraz mniej przychylnej opinii polaków w kwestii zakazu handlu w niedzielę. Początkowo więcej było zwolenników tego rozwiązania, ale zeszłoroczne badania pokazują, że trend się odwrócił i przewagę mają teraz przeciwnicy przepisów. 

Czy 21 czerwca to niedziela handlowa? Czy jutro zarobimy zakupy?

21 czerwca to niedziela niehandlowa i zakaz handlu jest w mocy. Ale zakupy w niedzielę bez ograniczeń będzie można zrobić już tydzień później, 28 czerwca. 

W niedzielę 21 czerwca nie będzie można zrobić zakupów w dużych sieciach jak Lidl czy Biedronka. Otwarte będą jednak mniejsze sklepy, gdzie za kasą może stanąć właściciel. Ponadto zakaz handlu w niedziele nie obejmuje stacji benzynowych, restauracji, kawiarni, cukierni i kwiaciarni. Otwarte mogą być również sklepy o statusie placówki pocztowej. Jutro zakupy zrobić będzie można także w dużej części sklepów Żabka, które działają na zasadzie franczyzy. 

Pozostałe niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG