Zakaz handlu w niedzielę. Czy 21 czerwca to niedziela handlowa? Czy dziś sklepy są otwarte?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały w tym roku zaostrzone. Do grudnia niedziel handlowych będzie jeszcze cztery. Czy 21 czerwca sklepy są zamknięte? Czy dziś można zrobić zakupy?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Od tego czasu przepisy były sukcesywnie zaostrzanego, czego kulminację obserwujemy teraz. W bieżącym roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy mają powiązanie ze świętami kościelnymi bądź takimi wydarzeniami, jak chociażby rozpoczęcie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”

Zakaz handlu w niedziele. Czy 21 czerwca to niedziela handlowa?

Do końca roku pozostały cztery niedziele handlowe, z czego jedna z nich wypada w czerwcu. Niedziela 21 czerwca jest jednak niehandlowa. Zakupy będziemy mogli w ostatni weekend miesiąca, czyli 28 czerwca. Termin mógł zostać podyktowany fakt, że od lipca rozpoczyna się sezon wakacyjny. 

Niedziele handlowe 2020. Kiedy jeszcze będziemy mogli zrobić zakupy?

  • 28 czerwca 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • 13 grudnia 2020 
  • 20 grudnia 2020

Zakaz handlu w niedziele. W których sklepach będziemy mogli zrobić zakupy?

Jako, że 21 czerwca jest niedzielą niehandlową, nie będziemy mogli zrobić zakupów w sklepach typu Lidl bądź Biedronka, nieczynne są również galerie handlowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie placówki handlowe są dziś zamknięte. 

Ratunkiem mogą być Żabki bądź sklepy osiedlowe, których nie dotyczą przepisy o zakazie handlu. Mogą być one czynne pod warunkiem, że "za ladą" stoi właściciel danej placówki handlowe. Zakaz nie dotyczy także stacji benzynowych, aptek oraz sklepów na dworcach. Dodatkowo od 18 maja odmrożone zostały restauracje oraz kawiarnie.

>>> Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele zostaje. Jadwiga Emilewicz: Rząd nie rozważa zniesienia

Więcej o: