Bon turystyczny. Znamy coraz więcej szczegółów. Emilewicz: Skorzystać będzie mogło 6,5 mln osób

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła w piątek bardziej szczegółowe informacje na temat bonu turystycznego. Skorzystać z niego ma 6,5 mln osób. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy.

Temat bonu turystycznego od kilku tygodni jest mocno obecny w mediach. Szumnie zapowiadany przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz projekt prawdopodobnie wkrótce wejdzie w życie. Wczoraj prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

500 zł na wakacje krajowe dla dzieci. Jadwiga Emilewicz: Do branży turystycznej trafi 3,5 mld zł 

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła w piątek szczegóły programu. Z bonu turystycznego w wysokości 500 zł na wypoczynek krajowy dzieci i młodzieży skorzystać ma 6,5 mln osób. Będzie można opłacać wyjazdy, wycieczki czy obozy sportowe dla dzieci do marca 2022 roku,

Jest to pierwsze w takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora. Mówimy o ponad 3,5 mld zł, który trafi do branży turystycznej, turystyki krajowej. Według naszych szacunków, skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów […] Nie mniej istotny segment, który skorzysta z bonu to, oczywiście, gospodarstwa domowe, w tym przede wszystkim rodziny. Bezpośrednich beneficjentów mamy 6,5 mln - bo tyle jest dzieci w wieku do 18 lat.

- tłumaczyła wicepremier na konferencji prasowej. 

Bon turystyczny. Co o nim wiemy?  

Określenie bon jest nieco symboliczne, gdyż będzie on dokumentem w pełni cyfrowym, którym zapłacimy za usługi hotelarskie, wycieczki, wyjazdy, a w przypadku świadczeń dostępnych w pakiecie - w restauracjach czy np. na koncertach.

Bony będą udostępniane w systemie teleinformatycznym. Ma to pozwolić na ich sprawną dystrybucję oraz ułatwić uprawnionym dostęp do otrzymania go. W inicjatywę ma być zaangażowana Polska Organizacja Turystyczna (POT), która będzie prowadzić listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności za pomocą bonu. Owa lista zostanie udostępniona na stronie internetowej organizacji, a sama akcja będzie promowana. Przedsiębiorcy, którzy zezwolą na płatności banami, będą mogli spodziewać się kontroli. 

Bonem zapłacimy do 31 marca 2022 r., ale z usługi będzie można korzystać także po tej dacie. Dla dzieci niepełnosprawnych bon przysługiwać będzie w podwójnej wysokości.

Więcej o: