Nieoficjalnie: Allegro rozważa wejście na giełdę. Spółka mogłaby być największą w Polsce

Allegro rozważa wejście na giełdę - donosi agencja Bloomberg. Na razie konkretów brak, a sam proces znajduje się na wstępnym etapie.

Jak podaje Bankier.pl za agencją Bloomberga, Allegro planuje przeprowadzić ofertę publiczną (IPO). Nastąpić ma to już po wakacjach, a w proces przygotowania spółki do giełdowego debiutu zaangażowana ma być firma Lazard Ltd. Choć o planach wejścia na giełdę Allegro mówi się od dłuższego czasu, to wiadomość wciąż ma charakter nieoficjalny. 

Allegro ma w planach wejście na giełdę. Spółka może przebić CD Projekt 

Bloomberg nie posiada jednak wiedzy, czy Allegro miałoby pojawić się na polskiej GPW, czy chodzi o inny rynek. Pierwszy scenariusz mógłby się okazać bardzo interesujący z naszej perspektywy. Cały biznes Allegro wyceniany jest na około 10 mld euro, czyli ponad 40 mld zł. To więcej niż największa spółka na GPW, czyli CD Projekt (38,5 mld zł). 

Minione lata nie przyniosły ciekawych debiutów na GPW. Ostatnią pojedynczą ofertą, która przekroczyła granicę 1 mld zł, był debiut Play w 2017 roku. Od tego czasu nikomu nie nie udała się sztuka przekroczenia 100 mln zł. W 2010 na GPW weszło PZU, którego akcje zostały sprzedane za 8 mld zł. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

GPW. CD Projekt od kwietnia największą polską spółką

W kwietniu 2020 roku doszło do ważnej zmiany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Znany polski producent i dystrybutor gier CD Projekt został największą spółką, wyprzedzając liderujący od lat bank PKO BP. Rynkowa wartość firmy wynosiła wtedy ponad 27 mld zł, natomiast obecnie oscyluje już na poziomie około 38 mld zł. Przewaga nad wciąż drugim w zestawieniu PKO BP zwiększyła się tym samym do prawie 10 mld zł. 

Więcej o: