Prawo jazdy przy sobie nie będzie już konieczne. Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie odejdzie do przeszłości prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Zniknie także obowiązek posiadania karty pojazdu oraz naklejki z numerem rejestracyjnym.

Jak podaje "Rzeczpospolita", stanie się tak za sprawą nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Zostaną one ogłoszone przez ministra cyfryzacji na stronie BIP z trzymiesięcznym wyprzedzeniem oraz w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Cyfryzacji.

Prawo jazdy nie będzie już potrzebne. To niejedyna zmiana 

Pomysł ten prawdopodobnie zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku, zwłaszcza że jeszcze pod koniec stycznia minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że już teraz istnieją technicznie możliwości wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy. Policjanci będą sprawdzać dane kierowcy wraz z jego uprawnieniami w centralnej ewidencji kierowców. Zgodnie z obecnymi przepisami za brak prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł. 

Nowelizacja likwiduje także obowiązek posiadania karty pojazdu oraz naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu. Znajduje się ona na przedniej szybie auta. Obecnie za jej brak grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł i punkt karny.

Zobacz wideo W Norwegii powstaje podwodna autostrada. Koszt inwestycji to 16-krotność budżetu na polskie drogi

Kodeks drogowy. Od lipca ważne zmiany. Więcej kierowców straci prawo jazdy 

Kodeks drogowy jest regularnie przystosowywane do zmieniającej się rzeczywistości. Od lipca niezależnie od godziny, limit prędkości w terenie zabudowany będzie wynosił 50 km/h. Ponadto, według nowych przepisów, prawo jazdy na trzy miesiące będzie można stracić za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h także w terenie niezabudowanym. Celem zmian jest zmuszenie kierowców do wolniejszej jazdy, co jest ogromnym problem na polskich drogach. 

Więcej o: