Zwolnienie ze składek ZUS. Kończy się termin składania dokumentów za każdy miesiąc

Przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystać zwolnienie ze składek muszą pamiętać o ważnym terminie. ZUS przypomina, że do 30 czerwca trzeba złożyć rozliczenia za każdy miesiąc. Zapominalscy zapłacą składki normalnie.

Zwolnienie ze składek to najpopularniejsze rozwiązanie przygotowane w ramach tarczy antykryzysowej. Zgodnie z rządowym planem przedsiębiorcy mogą zrezygnować z opłacania składek przez trzy miesiące, od marca do maja 2020 roku. 

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Zwolnienie ze składek ZUS. Termin składania dokumentów mija za tydzień 

Aby skorzystać z udogodnienia, trzeba jednak spełnić określone warunki. Podstawą jest złożenie dokumentów rozliczeniowych za każdy miesiąc. ZUS alarmuje, że wielu przedsiębiorców złożyło wniosek o zwolnienie, ale nie wysłała dokumentów rozliczeniowych. Czas, aby to zrobić, mija wraz z końcem czerwca. Termin ten jest o tyle istotne, że nie przekazanie dokumentów wiązać się będzie z obowiązek opłacenia należnych składek. 

Zapominalscy przedsiębiorcy otrzymują na konto PUE ZUS jednorazowe przypomnienie o następującej treści:

Złożyłeś wniosek RDZ o zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Nie odnotowaliśmy dokumentów rozliczeniowych za miesiące, które wskazałeś we wniosku. Pamiętaj! Aby skorzystać ze zwolnienia, musisz przesłać dokumenty rozliczeniowe. Dokumenty musisz przekazać do ZUS najpóźniej do 30 czerwca 2020 r. Jeżeli ich nie przekażesz, nie będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia. W takim przypadku będziesz miał obowiązek opłacić należne składki.

Dodatek solidarnościowy. Nowe rozwiązanie dla osób poszkodowanych na skutek epidemii COVID-19

W ubiegłym tygodniu prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził ustawę wprowadzającą dodatek solidarnościowy. Z rozwiązania skorzystać mogą osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę. W ramach świadczenia mogą one liczyć na 1,4 tys. zł przez trzy miesiące, od czerwca do sierpnia. Ustawa zakłada też podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1,2 tys. w trzech pierwszych miesiącach jego wypłacania.

>>> Dowiedz się więcej: Dodatek solidarnościowy. Już można zgłaszać się po trzymiesięczne świadczenie. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek

Więcej o: