Spotkanie Trump-Duda. Skrzypczak: Wizyta ma charakter kurtuazyjny, bo na kolejne kontrakty pieniędzy nie wystarczy

Prezydent Donald Trump zaprosił do Białego Domu prezydenta Andrzeja Dudę. Wizyta odbywa się zaledwie kilkadziesiąt godzin przed pierwszą turą wyborów w Polsce. - Trudno nas porównywać do Arabii Saudyjskiej, która przebija wszystkich w środkach finansowych, które lokuje w amerykańskim przemyśle, ale w Europie nie mamy sobie równych, którzy by takie same pieniądze wydawali na sprzęt i systemy uzbrojenia u Amerykanów - mówi generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. Czy wydawane miliardy poprawią nasze bezpieczeństwo? Obejrzyj rozmowę.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w środę po południu polskiego czasu. Jak poinformowała kancelaria prezydenta, wśród tematów rozmów obu przywódców będą przede wszystkim: bezpieczeństwo militarne i o jego wzmocnienie w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne, a także współpraca gospodarcza. - Żadne państwo w Europie takich pieniędzy nie płaci Amerykanom za to, co pozyskuje, ponieważ to wynika z faktu, że my inwestujemy w kilka programów jednocześnie. To jest Patriot,HIMARS, F-35 i wiele innych, mniejszych programów. Tak że to są pieniądze nieporównywalne z innymi państwami, jeżeli chodzi o inwestycje w przemysł amerykański - komentuje w Studiu Biznes generał Waldemar Skrzypczak. Czy te wielomiliardowe inwestycje rozłożone na lata sprawią, że polska będzie mogła czuć się bezpieczniej? - Nawet jeśli będziemy mieli najlepsze systemy, jeżeli nie będziemy mieli dobrych i wiarygodnych sojuszników tu na miejscu, w Europie, po bokach i za plecami, to nam F-35, HIMARS-y i Patrioty niewiele pomogą - dodaje Skrzypczak. Według byłego dowódcy wojsk lądowych i byłego wiceministra obrony obecna wizyta prezydenta Dudy ma charakter kurtuazyjny, bo na kolejne kontrakty pieniędzy nie wystarczy. 

W drugiej części programu Tomasz Korniejew redaktor naczelny moto.pl sprawdza, czy elektryczne MINI nie straciło swojego sportowego ducha. Studio Biznes to program gospodarczo-motoryzacyjny, który ukazuje się na Gazeta.pl w każdą środę o godzinie 12. 

Więcej o: