Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. Tarcza 4.0 zmieniła sposób wnioskowania

Tarcza antykryzysowa 4.0 została podpisana 23 czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wprowadziła ona zmiany w sposobie wnioskowania o świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Od dziś można to robić tylko online.

Świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS zostały wprowadzone przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. We wtorek 23 czerwca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tarczę 4.0. Znalazły się w niej m.in. przepisy, które zmieniają tryb wnioskowania w wyżej wymienionych rozwiązaniach.  

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Ważne zmiany w przepisach

ZUS zdecydował się na przyspieszenie oraz automatyzację procesu wnioskowania. Dlatego też od 24 czerwca wnioski o świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS można składać jedynie online przy pomocy PUE ZUS. 

Tak brzmi artykuł znowelizowanej ustawy: "Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym''. 

>>> Czytaj też: Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. Nowe przepisy zmieniły sposób wnioskowania

To nie jedyne zmiany, które weszły w życie. Od dzisiaj tylko drogą online można składać następujące wnioski:

  • RDO (odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę),
  • RDU (udzielenie ulgi).
Więcej o: