Polska i USA będą współpracować w sprawie szczepionki na koronawirusa. Przeciek z deklaracji Dudy i Trumpa

Z deklaracji po spotkaniu Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa wynika, że prezydenci zobowiązali się do współpracy dotyczącej badań nad szczepionką na COVID-19. Do dokumentu, który ma dopiero zostać opublikowany dotarło Polskie Radio - donosi Informacyjna Agencja Radiowa. Szczegółów jak na razie brak, podobnie jak w przypadku dodatkowych żołnierzy amerykańskich, którzy mają przyjechać do naszego kraju.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych, choć nie podano szczegółów tej współpracy. Obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje około stu zespołów naukowców na całym świecie, także w USA i w Polsce. Politycy chcą też wspólnie odbudowywać gospodarki obu krajów po pandemii.

Zobacz wideo Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Wpadka polskiego prezydenta? [ENG]

Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się też do wcielenia w życie ustaleń sprzed roku. Chodziło o umowę na podstawie której do Polski ma przyjechać dodatkowych tysiąc żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Oba kraje prowadzą teraz szczegółowe negocjacje w tej sprawie, a dyplomaci USA twierdzą, że rozmowy zbliżają się do końca. W deklaracji prezydentów znalazły się ogólne zapisy o współpracy wojskowej, modernizacji polskiego wojska przy użyciu amerykańskiego sprzętu oraz o potrzebie inwestowania w zdolności obronne.

W wydanym w Białym Domu oświadczeniu prezydenci zobowiązali się również do walki z dezinformacją, głównie dotyczącą faktów historycznych z czasu II wojny światowej.

W dokumencie po rozmowach prezydentów Polski i USA zapisano też chęć dalszej współpracy w bezpieczeństwie energetycznym, w tym poprzez rozwój sektora energii jądrowej w Polsce. Oba kraje mają też wspólnie pracować w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Więcej o: