Finlandia. Rekordowe upały w czerwcu. Ostatni raz tak gorąco było przed II wojną światową

Finlandia przeżywa właśnie falę upałów. Rekordowe temperatury notowane są w całym kraju. Tak gorąco nie było tam od czasów II wojny światowej.

W Finlandii trwa wczesne lato, co wiąże się z falą upałów całym kraju. Rolnicy czekają na opady, ale jak podaje fiński porta Yle, te pojawia się najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia. W całym kraju ogłoszono w lasach zagrożenie pożarem i zabroniono rozpalania otwartego ognia. Fala upałów spowodowana jest frontem atmosferycznym z południa, które charakteryzuje się wysokim ciśnieniem. Meteorolodzy przewidują, że temperatura nieco spadnie w weekend, przynajmniej w północnej i wschodniej części kraju. Przyszły tydzień w Finlandii ma być wietrzny i deszczowy. 

Do tego czasu może paść jednak rekord, gdyż upały w kraju nie był tak duże od czasów drugiej wojny światowej. Tamtejszy instytut meteorologiczny opublikował ostatnio ostrzeżenie, że temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a Finom zalecono chłodzenie się w zimnych wodach jezior. 

Zobacz wideo Kamil Wyszkowski: W 2100 roku w Polsce okresowe temperatury przekroczą 45°C

Rekordowe upały w Finlandii

Najwyższą czerwcową temperaturę w Finlandii zanotowano przed II wojną, w 1935 roku. Wtedy w miejscowości Ähtäri wyniosła ona 33,8 st. C - przez następne 85 lat temperatura nie przekroczyła 33 st. C. Finowie spodziewają się, że przedwojenny rekord zostanie pobity w najbliższych dniach. W miejscowości Niinisalo w bardziej południowej części kraju termometr wskazywał w czwartek 25 czerwca 33,4 st. C.

Jak powiedział dla News Now Finland meteorolog Mika Rantanen, to już trzecie lato z rzędu z temperaturami powyżej 30 st. Celsjusza, co nie zdarzyło się, odkąd w 1960 roku zaczęto prowadzić statystyki. W czerwcu może być nawet 20 upalnych dni w Finlandii, podczas gdy średnia to osiem takich dni, a rekord wynosi 26. 

Więcej o: