Wybory prezydenckie 2020. Ile zarabia prezydent RP? Każdego roku kwota może być inna

Wysokość wynagrodzenia prezydenta RP reguluje ustawa. Nie jest to stała kwota i może zmieniać się praktycznie co roku. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda otrzymywał pensję w wysokości ponad 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Zobacz wideo

Wynagrodzenie prezydenta Polski można wyliczyć na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Prezydencka pensja składa się z trzech głównych elementów.

  • wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej;
  • dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej;
  • dodatku za wysługę lat - jest on wyliczany jako procent od wynagrodzenia zasadniczego.

Kluczowym elementem, który wpływa na wysokość wynagrodzenia jest wspomniana już kwota bazowa, która określana jest co roku w ustawie budżetowej. Zarówno w 2018, jak również w 2019 i 2020 roku kwota bazowa wyniosła 1789,42 zł.

Ile zarobił prezydent w 2019 roku?

Jak donosi Business Insider - powołując się na dane otrzymane z Kancelarii Prezydenta RP - w 2019 r. miesięczne wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy wynosiło 20 399,39 zł brutto. Na tę kwotę złożyło się wynagrodzenie zasadnicze (12 525,94 zł brutto ), dodatek funkcyjny (5 386,26 zł brutto) oraz dodatek za wysługę lat w wysokości 2505,19 zł brutto.

Poza wynagrodzeniem, prezydentowi i jego rodzinie przysługuje też bezpłatny lokal mieszkalny. Zwyczajowo jest to Pałac Prezydencki w Warszawie, choć zwycięzca wyborów może również zdecydować się na zamieszkanie w Pałac Belwederskim.

Ile zarabia prezydent "na emeryturze"

Po zakończeniu swojej kadencji prezydent RP nadal otrzymuje wynagrodzenie. Wynosi ono 75 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego, które pobierał w czasie służby. Eks-prezydentowi przysługują również inne przywileje w postaci dożywotniej ochrony na terytorium kraju, jak również opieki zdrowotnej - dla niego oraz jego rodziny.

Więcej o: